Jest decyzja prezydenta ws. ustawy budżetowej
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję dotyczącą ustawy budżetowej. Podpisał ją i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
31.01.2024 | aktual.: 31.01.2024 18:08
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję "o podpisaniu trzech skierowanych do niego ustaw: ustawy budżetowej, ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 r. oraz Ustawy o zmianie ustawy: Przepisy wprowadzające ustawę, Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce."
"Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją" - poinformowano w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Jednocześnie w komunikacie zaznaczono, że "analogiczne działania będą podejmowane przez Prezydenta RP każdorazowo w przypadku uniemożliwienia Posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych".
"Należy podkreślić, że sprawa wygaśnięcia mandatów została jednoznacznie przesądzona przez Sąd Najwyższy. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami na Sejm RP" - podkreślono.
O tym, że prezydent prawdopodobnie odeśle ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego informowaliśmy kilka dni temu.
Nowych wyborów nie będzie
Kancelaria zdecydowała się także odpowiedzieć na pojawiające się spekulacje dotyczące rozpisania przez prezydenta nowych wyborów parlamentarnych. "Z uwagi na pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje co do możliwości skrócenia kadencji Sejmu przez Prezydenta RP, należy podkreślić, że zgodnie z art. 225 Konstytucji, Prezydent Rzeczypospolitej może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu, jeżeli w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej do podpisu. W odniesieniu do ustawy budżetowej na rok 2024 taka sytuacja nie miała miejsca" - poinformowano.
Ustawa budżetowa została uchwalona przez Sejm 18 stycznia 2024 r. Senat nie wniósł do niej poprawek więc trafiła ona do podpisu na biurko prezydenta.
Konstytucja daje głowie państwa siedem dni na podjęcie decyzji odnośnie ustawy budżetowej - termin upływał 1 lutego.
Prezydent, zgodnie z konstytucją, może ją podpisać albo wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności budżetu z Konstytucją. W przeciwieństwie natomiast do innych ustaw prezydent nie ma prawa zawetować ustawy budżetowej.