Trwa ładowanie...

Rosjanie pilnują tej maszyny. Tego samolotu nie mogą stracić

Najbardziej zaawansowany rosyjski samolot wojskowy, Su-57 Felon, jest wykorzystywany w wojnie w Ukrainie, ale w ograniczonym zakresie, bo priorytetem dla rosyjskich sił powietrznych jest to, by uniknąć jego utraty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosjanie najbardziej obawiają się straty najnowocześniejszego odrzutowca Su-57Rosjanie najbardziej obawiają się straty najnowocześniejszego odrzutowca Su-57Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
dmsqcqn
dmsqcqn

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski wywiad poinformował, że siły powietrzne Rosji niemal na pewno używają Su-57 Felon do prowadzenia misji przeciwko Ukrainie co najmniej od czerwca ubiegłego roku.

Brytyjskie MON wyjaśnia, że jest to najbardziej zaawansowany rosyjski naddźwiękowy odrzutowiec w rosyjskich siłach zbrojnych. To samolot bojowy piątej generacji, wykorzystujący technologie stealth i wysoce zaawansowaną awionikę.

W komunikacie Brytyjczycy wskazali, że misje te były prawdopodobnie ograniczone do przelotu nad terytorium Rosji i wystrzeliwania stamtąd na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze, a ostatnie dostępne zdjęcia komercyjne, pochodzące z 25 grudnia 2022 roku, pokazują pięć tych samolotów stojących w bazie lotniczej w Achtubinsku w Rosji.

dmsqcqn

"Rosjanie unikają ryzyka"

"Rosja najprawdopodobniej stawia sobie za priorytet uniknięcie uszczerbku na reputacji, zmniejszenia perspektyw eksportowych i narażenia na szwank wrażliwych technologii, które mogłyby wyniknąć z utraty Felona nad Ukrainą. Jest to symptomatyczne dla utrzymującego się nadal podejścia Rosji do wykorzystania swoich sił powietrznych w wojnie, które polega na unikaniu ryzyka" - ocenił brytyjski resort obrony.

Suchoj Su-57 to maszyna zaprojektowana w celu zastąpienia floty starzejących się myśliwców MiG-29 i Su-27. Niektórzy eksperci uważają, że powstała jako odpowiedź na amerykański myśliwiec F-22 Raptor. Pracę nad maszyną rozpoczęto w 2001 roku, ale Su-57 po raz pierwszy oblatano dopiero w styczniu 2010 roku.

Gdzie jest rosyjski lotniskowiec?

Wywiad Ukrainy podaje, że "w stanie krytycznym" jest z kolei jedyny rosyjski lotniskowiec - ciężki krążownik "Admirał Kuzniecow". Zdaniem Ukraińców jednostka znajduje się w 35. stoczni remontowej w Murmańsku.

dmsqcqn

Ukraińskie służby podają, że maszyna nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, a jej kadłub przecieka z powodu korozji. Nieznany jest też choćby przybliżony termin powrotu jednostki do służby.

W grudniu ubiegłego roku prokremlowska agencja TASS podała, że "Admirał Kuzniecow" przechodził w Murmańsku modernizację instalacji elektrycznej, radiotechnicznej i systemów obrony przeciwlotniczej. Podano wówczas, że jednostka ma być gotowa do służby pod koniec 2022 roku.

dmsqcqn

"Admirał Kuzniecow" to największy okręt rosyjskiej marynarki wojennej. Może transportować 60 samolotów i śmigłowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmsqcqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dmsqcqn
Więcej tematów