Trwa ładowanie...

Przełomowy ruch kraju UE. Mają uderzyć w portfele Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 320. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Już niedługo Estonia może wykonać pionierski ruch. "W tym miesiącu Tallin zamierza wprowadzić prawne ramy, umożliwiające przejmowanie rosyjskich aktywów zamrożonych w wyniku sankcji Unii Europejskiej" - donosi serwis Bloomberg. Estończycy chcą następnie przekazać te fundusze, około 20 milionów euro, Ukrainie. Tym samym mogą jako pierwsi na świecie przekazać skonfiskowane rosyjskie aktywa Kijowowi. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Kaja Kallas i Władimir PutinKaja Kallas i Władimir PutinŹródło: Getty
d3hzioc
d3hzioc
  • Brytyjski rząd rozważa przekazanie Ukrainie 10 czołgów Challenger 2 - informuje Sky News. "Takie posunięcie oznaczałoby znaczący wzrost poparcia Zachodu dla Ukrainy i mogłoby skłonić innych sojuszników z NATO, w szczególności Niemcy, do pójścia w ich ślady" - sugeruje brytyjski kanał telewizyjny.
Trwa łączenie
21:44, 09.01.2023

W tym miesiącu Estonia zamierza wprowadzić prawne ramy, umożliwiające przejmowanie rosyjskich aktywów zamrożonych w wyniku sankcji Unii Europejskiej - donosi serwis Bloomberg. Tallin chce potem przekazać te fundusze Ukrainie.


- Ramy prawne zostaną przyjęte pod koniec stycznia. Rząd zlecił ministerstwom opracowanie planu konfiskaty aktywów już pod koniec grudnia - powiedział w poniedziałek Michel Tamm, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. 


Estońskie władze szacują zamrożone w wyniku unijnych sankcji środki na około 20 mln euro. 

21:16, 09.01.2023

W poniedziałek Rosjanie ostrzelali Oczaków (obwód mikołajowski). Eksplozja obiektu w porcie była na tle silna, że co najmniej 100 domów w mieście zostało uszkodzonych.  

21:09, 09.01.2023

Na Białoruś przybyło w niedzielę 12 śmigłowców wojskowych z Rosji - poinformował w poniedziałek opozycyjny polityk białoruski Paweł Łatuszka. Ocenił, że należy się spodziewać przybycia w najbliższym czasie również samolotów wojskowych.


"Jak wiadomo, ministerstwo obrony Białorusi poinformowało o prowadzeniu wspólnych ćwiczeń lotniczych sił zbrojnych Białorusi i Rosji. Dosłownie wczoraj, 8 stycznia, przybyło na Białoruś 12 śmigłowców wojskowych. Jest jasne, że w najbliższym czasie przybędą też samoloty" - powiedział Łatuszka w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Espreso.

Przypomniał, że od 16 stycznia do 1 lutego mają się odbyć białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe.


"Gdy myśliwce i śmigłowce rosyjskie i białoruskie startować będą z lotnisk na Białorusi, które (Alaksandr) Łukaszenka udostępnia na polecenie (Władimira) Putina, to na Ukrainie za każdym razem ogłaszany będzie alarm przeciwlotniczy. To po prostu znęcanie się nad ludnością ukraińską" - stwierdził Łatuszka.

20:55, 09.01.2023

Siewierodonieck w obwodzie ługańskim obecnie. Od końca lutego do początku lipca 2022 r. o miasto toczyła się ciężka bitwa, która skończyła się wycofaniem sił ukraińskich. Obecnie znajduje się ono pod kontrolą Rosjan.

20:22, 09.01.2023

W poniedziałek po południu Rosjanie ostrzelali Oczaków w obwodzie mikołajowskim. Lokalne władze podają, że liczba rannych w ataku wzrosła do 15 osób.  

20:17, 09.01.2023

Na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels w obwodzie saratowskim pojawiły się bariery ochronne i znacznie zmniejszyła się liczba samolotów bojowych, obecnie jest ich zaledwie sześć - poinformował w poniedziałek na Telegramie dziennikarski projekt śledczy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, Schemy.


Jak twierdzą Schemy zdjęcia satelitarne pokazują spadek liczby zdolnych do walki bombowców na rosyjskim lotnisku. Zostało ich sześć: cztery Tu-95 i dwa Tu-160. Na zdjęciach widać też na wpół zdemontowany Tu-95 oraz samolot transportowy Ił-76 lub Ił-78 i samolot pasażerski Tu-154. Na obrazach satelitarnych z 6 grudnia 2022 roku bombowców widać było około 20.


Ponadto satelita firmy Planet Labs zarejestrował 7 stycznia, że obok pasa startowego we wschodniej części lotniska pojawiły się bariery ochronne. Według ekspertów wojskowych mogą one służyć jako ochrona przed odłamkami ewentualnych ładunków wybuchowych - twierdzą Schemy.

19:59, 09.01.2023

W poniedziałek po południu Rosjanie ostrzelali wieś Newski w obwodzie ługańskim. Dwie osoby zginęły, dwie zostały ranne - podał Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego.  

19:37, 09.01.2023

Ukraiński czołg ostrzeliwuje rosyjską pozycję z najbliższej odległości.

19:26, 09.01.2023

Miasto Sołedar w obwodzie donieckiem, gdzie toczy się obecnie ciężka bitwa, zostało "praktycznie zniszczone" - podał w poniedziałek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty.   

19:17, 09.01.2023

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, ocenił w poniedziałek, że dostarczając Rosji drony, które wykorzystywane są do zabijania ludności cywilnej i niszczenia infrastruktury, Iran może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie.


"Ich broń jest wykorzystywana do zabijania cywilów na Ukrainie i do prób pogrążenia miast w mroku i zimnie, co z naszego punktu widzenia" oznacza, że Iran może być "potencjalnie odpowiedzialny" za popełnianie zbrodni wojennych - powiedział dziennikarzom Sullivan, który towarzyszy prezydentowi USA Joe Bidenowi w podróży do Meksyku.


Poinformował też, że uda się do Izraela, by spotkać się z nowym gabinetem i omówić zagrożenie, jakie stanowi Iran. Sullivan nie powiedział, kiedy planuje tę podróż.

19:11, 09.01.2023

W Rosji zmarł Paweł Kamnew - inżynier, twórca m. in. rakiet Kalibr, siejących obecnie spustoszenie w Ukrainie. Miał 85 lat.  

18:58, 09.01.2023

Ukraińska armata samobieżna 2S7 Pion w akcji pod Bachmutem.

18:52, 09.01.2023

Szwedzki rząd poinformował o rozpoczęciu negocjacji z USA na temat warunków obecności na terytorium Szwecji amerykańskich żołnierzy podczas kryzysu oraz rozmieszczenia infrastruktury wojskowej sojuszników w czasie pokoju. 


Jak podkreślono w komunikacie, "negocjacje dotyczą tzw. umowy o współpracy obronnej (DCA - Defence Cooperation Agreement)", która ustali ramy prawne obecności wojsk amerykańskich w Szwecji. Ustalony ma zostać status żołnierzy USA, kwestie podatkowe i celne, dostęp do szwedzkich baz wojskowych, a także możliwość składowania sprzętu oraz broni. 


"Porozumienie stwarza również warunki dla amerykańskiego wsparcia wojskowego, jeśli wymagać tego będzie sytuacja. Ma więc duże znaczenie dla Szwecji" - zaznaczono. 

18:26, 09.01.2023

„Po nieudanej próbie zajęcia Sołedaru i wycofaniu się wróg dokonał przegrupowania, uzupełnił straty, przerzucił dodatkowe oddziały szturmowe, zmienił taktykę i rozpoczął potężny szturm” – napisała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w Telegramie.


Przekazała, że w ataku uczestniczy wiele grup szturmowych, sformowanych z najlepszych rezerw formacji najemniczej, znanej jako Grupa Wagnera.


„Wróg atakuje dosłownie po trupach swoich żołnierzy, masowo wykorzystuje artylerię, systemy rakietowe i moździerze, ostrzeliwując nawet swoich własnych wojskowych. Nasi obrońcy bronią każdego metra ojczystej ziemi. Brutalne walki trwają właśnie w tej chwili” – powiadomiła wiceminister Malar. 

18:17, 09.01.2023

Premier Szwecji Ulf Kristersson oświadczył, że jego kraj przekaże Ukrainie 12 haubic samobieżnych FH77BW Archer. Kiedy? Tego niestety jeszcze nie wiadomo - podał serwis Kanału 24.  

18:03, 09.01.2023

Ukraińscy czołgiści obserwują bitwę pod Sołedarem.

17:48, 09.01.2023

Ukraińscy lekarze wojskowi wyjęli z ciała rannego żołnierza pocisk z granatnika, który nie eksplodował. Operacja odbywała się w asyście saperów - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Ranny przechodzi teraz rehabilitację.


O operacji, którą przeprowadził jeden z najbardziej doświadczonych ukraińskich chirurgów wojskowych - Andrij Werba, wiceminister obrony Ukrainy poinformowała na Twitterze.


Jak podkreśliła Malar, pocisk mógł eksplodować w każdym momencie, dlatego zabieg przeprowadzono bez użycia elektrokoagulacji, czyli metody, w której wykorzystywany jest niewielki przepływ elektryczny.


Operacja przebiegła pomyślnie, ranny żołnierz przechodzi teraz rehabilitację i rekonwalescencję. "Nie każda rana w pobliżu serca jest śmiertelna!" - podkreśliła wiceminister. 


17:43, 09.01.2023

Mały skandal w Ukrainie. Iwana Plantowska, oficer prasowa ukraińskiej straży granicznej, chwaliła się w sieciach społecznościowych zdjęciami ze świąteczno-noworocznego urlopu spędzonego we Francji. Przełożeni uznali za niestosowne, by funkcjonariusz państwowy chwalił się luksusowymi wakacjami, podczas gdy w kraju trwa wojna. Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskich pograniczników, zapowiedział, że wobec kobiety “zostaną podjęte kroki w ramach obowiązującej legislacji”.   

17:37, 09.01.2023

"W miniony weekend, w nocy z soboty na niedzielę, zniszczony został skład amunicji, który znajdował się w centrum Melitopola na terenie jednego z zakładów przemysłowych" - oświadczył mer miasta Iwan Fedorow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.


Wyjaśnił, że w tym miejscu dwa przedsiębiorstwa znajdują się w niewielkiej odległości, "niemalże przez płot", i magazyn amunicji stał się celem ataku sił ukraińskich. "Detonacje trwały co najmniej pięć godzin - od pierwszej w nocy do szóstej rano". O godz. 13 następnego dnia doszło do ostatecznego zniszczenia magazynu" - relacjonował Fedorow.


Mer zauważył, że po takich incydentach okupanci wzmacniają terror wobec ukraińskiej ludności cywilnej w Melitopolu. W szczególności, Rosjanie zabronili od 9 stycznia podróżowania bez specjalnych przepustek pomiędzy miastami na okupowanych obszarach obwodu zaporoskiego.

17:24, 09.01.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. Opisywał w niej zbrodnie, jakich dokonał jego oddział w Łymanie (obwód doniecki), zanim wycofał się z miejscowości na przełomie września i października 2022 r. 


“Gdy poddawaliśmy Łyman, wycięliśmy wszystkich jeb...ych chochołów (Ukraińców - red.). Cięliśmy, gwałciliśmy, strzelaliśmy. W Łymanie, w Torśke, wszystkich prowadziliśmy na rozwałkę. Braliśmy wszystkich młodszych mężczyzn, kobiety i młodych ludzi: wszystkich zaszlachtowaliśmy, zastrzeliliśmy“ - relacjonował Rosjanin.   

17:00, 09.01.2023

Opisany niżej pożar obozu wojskowego w Niżnej Pawliwce na południu Rosji.

16:55, 09.01.2023

W Niżnej Pawliwce (obwód orenburski) na południu Rosji pożar strawił obóz namiotowy świeżo zmobilizowanych żołnierzy. Póki co nie ma informacji o liczbie ofiar i rannych. Do wypadku miało dojść przez niefrasobliwość pijanych oficerów - podał ukraiński serwis Kanał 24, powołując się na rosyjskie media i kanały na Telegramie.     

16:44, 09.01.2023

W poniedziałek Rosjanie ostrzelali Oczaków w obwodzie mikołajowskim. Co najmniej osiem osób zostało rannych. Uszkodzono ponad sto domów - podały lokalne władze.

16:29, 09.01.2023

Ukraińska policja poszukuje dwóch brytyjskich ochotników - Andrew Bagshawa i Christophera Perry'ego - którzy 6 stycznia udali się z Kramatorska do Sołedaru (obwód doniecki). Do dziś nie ma o nich żadnej wiadomości.

16:26, 09.01.2023

Minionej nocy w Bracku (obwód irkucki) podpalono kolejną komendę uzupełnień w Rosji.  

16:14, 09.01.2023

W poniedziałek w Samarze odbył się pogrzeb kolejnego rosyjskiego oficera, który zginął w wyniku ukraińskiego ostrzału rakietowego kwatery w Makiejewce. Ppłk Aleksiej Anatoljewicz Baczurin miał 42 lata i brał m. in. udział w operacji zajęcia Krymu w 2014 r.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj