Trwa ładowanie...

Radość Ukraińców. Trafili w cel, rosyjskie śmigłowce poderwane [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 386. dzień rosyjskiej inwazji. W okolicach okupowanego Mariupola doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji za sprawą ukraińskiego ostrzału. "W mieście było słychać odgłosy podobne do wystrzałów z wyrzutni Grad" - informowali lokalne władze mieszkańcy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Mieszkańcy mówią o głośnych eksplozjach. Rosyjski magazyn koło Mariupola wysadzonyMieszkańcy mówią o głośnych eksplozjach. Rosyjski magazyn koło Mariupola wysadzonyŹródło: East News
d24th1d
d24th1d
Trwa łączenie
21:57, 16.03.2023

Ryder był pytany o to, czy USA oczekują od Rosji przeprosin lub rekompensaty za zniszczenie drona, rzecznik Pentagonu powiedział, że nic mu o tym nie wiadomo, a Stany Zjednoczone koncentrują się na dalszym wykonywaniu misji rozpoznawczych w regionie Morza Czarnego.


Ryder ocenił też, że opublikowany w czwartek przez jego resort film jasno pokazuje, że rosyjski Su-27 uderzył w drona i przeczy rosyjskim twierdzeniom na temat incydentu. Jednocześnie powiedział, że choć działania rosyjskich pilotów były niebezpieczne i nieprofesjonalne, to nie wie, czy zamierzali oni wejść w kontakt z MQ-9.


21:55, 16.03.2023

Rosjanie prawdopodobnie próbują wydobyć szczątki strąconego amerykańskiego drona z Morza Czarnego, lecz jest bardzo mało prawdopodobne, by udało im się uzyskać cokolwiek cennego - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Dodał, że nie wie, czy zniszczenie we wtorek drona przez rosyjskie myśliwce było celowe i czy jest to część "skoordynowanej kampanii".


- Mamy wskazania, że Rosja prawdopodobnie czyni wysiłki próbując wydobyć szczątki MQ-9, jednak oceniamy, że to bardzo mało prawdopodobne, by byli w stanie wydobyć cokolwiek użytecznego - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego.


21:43, 16.03.2023

Z danych urzędów celnych wynika, że chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Dostawy takie miały miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku - informuje w czwartek brukselski portal Politico.


China North Industries Group, jedno z największych państwowych przedsiębiorstw zbrojeniowych w ChRL, wysłało w czerwcu 2022 roku rosyjskiej firmie Techkrim 1000 karabinów szturmowych CQ-A, wzorowanych na amerykańskich karabinach M16, ale opisanych jako "cywilna broń myśliwska".


Rosyjskie firmy otrzymały też 12 transportów części dronów i ponad 12 ton kamizelek kuloodpornych, wysłanych z Chin przez Turcję.


21:39, 16.03.2023

Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Helfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149 - poinformował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


"Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet HELLFIRE, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149. Integracji rakiet ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik. Czekamy na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych" - napisał na Titterze Mariusz Błaszczak.


Wcześniej należąca do pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 800 pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire za szacowaną kwotę 150 mln dolarów.


AGM-114R2 to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków Hellfire. Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.

21:31, 16.03.2023

Jednostka ma zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w naszym kraju i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Niemczech i Włoszech.


Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu w bazie nazwanej Camp Kościuszko.


21:30, 16.03.2023

Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder poinformował w czwartek, że w marcu zostanie ustanowiony US Army Garrison Poland, jednostka wspierająca obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jest to realizacja decyzji prezydenta Joe Bidena z 2022 roku. Będzie to ósma taka placówka w Europie.


Jak powiedział podczas konferencji prasowej Ryder, garnizon zostanie ustanowiony, by "spełnić wymagania misji, ulepszyć zdolności dowodzenia i kierowania i zarządzać wysuniętymi placówkami w Polsce".


21:23, 16.03.2023

Rosjanie zwiększają na Morzu Czarnym liczbę okrętów, które mogą przenosić pociski Kalibr. Ekspert wojskowy Ihor Romanenko uważa, że flota Putina próbuje utrudnić ukraińskie przygotowania do kontrofensywy. - Ich "okno możliwości" pozostanie otwarte najwyżej dwa miesiące, dlatego muszą je maksymalnie wykorzystać - stwierdził generał w rozmowie z Kanałem24.

21:14, 16.03.2023

Eksplozje w obowdzie chersońskim. Na razie brak szczegółowych informacji.

20:59, 16.03.2023

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 800 pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire za szacowaną kwotę 150 mln dolarów - poinformowała w czwartek Defense Security Cooperation Agency (DSCA), należąca do Pentagonu.


Jak podano w komunikacie DSCA, w skład pakietu, o który zawnioskowała Polska, wchodzi 800 pocisków Hellfire i cztery pociski szkoleniowe oraz wsparcie techniczne.


"Proponowana sprzedaż spełni cele polskiego wojska dotyczące modernizacji zdolności, jednocześnie zwiększając interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami" - napisano w oświadczeniu.


AGM-114R2 to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków Hellfire. Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.

20:36, 16.03.2023

Formuła pokoju, którą Zełenski przedstawił w listopadzie 2022 roku, zawiera m.in postulaty dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, żywnościowego i energetycznego, uwolnienia jeńców i deportowanych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, a także wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk.


O rozmowie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Chin poinformował również w komunikacie MSZ w Pekinie. Według niego Kułeba przedstawił Qinowi obecną sytuację na Ukrainie, podziękował za chińską pomoc humanitarną i za przedstawienie stanowiska ChRL w sprawie „politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego”.

20:35, 16.03.2023

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem poruszył temat integralności terytorialnej oraz podkreślił wagę formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


„Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z radcą stanu i ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem dyskutowaliśmy o znaczeniu zasady integralności terytorialnej. Podkreśliłem wagę Formuły Pokoju Wołodymyra Zełenskiego dla zakończenia agresji i sprawiedliwego przywrócenia pokoju na Ukrainie” – napisał Kułeba na Twitterze.


20:17, 16.03.2023

USA nadal nie planują wysłania samolotów F-16 na Ukrainę, pomimo decyzji Polski o przekazaniu myśliwców.


Informuje o tym CNN, powołując się na oświadczenie koordynatora Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Johna Kirby'ego. 

20:03, 16.03.2023

Sześć osób cywilnych zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania w czwartek przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. 


Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.


„Dzisiaj w ciągu dnia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali miasto z wyrzutni Uragan, używając pocisków kasetowych; rannych zostało sześciu cywilów, wśród nich obcokrajowiec, wolontariusz” – powiadomił Kyryłenko na Telegramie. 


W wyniku ostrzału, jak dodał gubernator, uszkodzonych jest co najmniej 19 budynków, szkoła i przedsiębiorstwo.

Kyryłenko zaznaczył, że Kostiantyniwka, leżąca ok. 30 km na południowy zachód od Bachmutu, jest stale ostrzeliwana przez wojska rosyjskie. 


19:40, 16.03.2023

- Widzieliście ten mocno odtrąbiony 12-punktowy plan. On wzywa do zawieszenia broni. I podczas gdy może to brzmieć całkowicie rozsądnie, w tej chwili zawieszenie broni właściwie usankcjonowałoby rosyjski podbój. W efekcie uznałoby to zyski Rosji w jej próbie podboju własnego sąsiada - powiedział Kirby.


Jak dodał, wstrzymanie walk pozwoliłoby też Rosji dodatkowo okopać się, odbudować i przygotować do nowych ataków.


19:40, 16.03.2023

Zawieszenie broni na Ukrainie tylko usankcjonowałoby rosyjski podbój ukraińskich ziem i pozwoliło na przygotowanie kolejnych ataków na Ukrainę - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował tak chińską propozycje 12-punktowego planu pokojowego w perspektywie możliwej rozmowy prezydentów Chin i Ukrainy.


Odnosząc się do rozmowy między szefami MSZ obu krajów i potencjalnej rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, Kirby stwierdził, że gdyby do niej doszło byłaby to "dobra rzecz", bo Chiny potrzebują usłyszeć ukraińską perspektywę. Dodał jednak, że ostrożnie podchodziłby do jakichkolwiek propozycji Chin dotyczących rozwiązania konfliktu.


GETTY
19:15, 16.03.2023

W mieście Tokmak na tymczasowo okupowanym Zaporożu Rosja przeprowadza przymusową paszportyzację, w przypadku odmowy grozi, że zabierze dzieci lokalnych mieszkańców do Rosji - podaje ukraiński sztab.

18:59, 16.03.2023

Obiecane przez Paryż na początku stycznia kołowe pojazdy opancerzone AMX-10 RC, określane również jako lekkie czołgi, dotarły już na Ukrainę, a niektóre z nich są już na linii frontu - poinformował we francuskim parlamencie minister obrony Sebastien Lecornu. Nie podał liczby dostarczonych maszyn.


Przekazanie przez Francję Ukrainie wozów AMX-10 RC ogłosił na początku stycznia prezydent Emmanuel Macron. Lecornu informował 18 lutego, że dostawy miały się zacząć w kolejnym tygodniu.


Czas między zapowiedzią a realizacją dostaw był potrzebny na przeszkolenie ukraińskich załóg we francuskich ośrodkach wojskowych, a także sam transport maszyn - pisze w czwartek dziennik "Le Figaro".


"Analizujemy, jak możemy przeprowadzić ewentualną drugą turę dostaw" - powiedział w środę przed parlamentarną komisją obrony Lecornu. Dodał, że pojazdy są "dobrze przyjmowane" przez stronę ukraińską.

18:42, 16.03.2023

W czwartek rozpoczęły się kontrole w wytypowanych przedsiębiorstwach na terenie całego kraju, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim, bądź rosyjskim - poinformował w czwartek główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.


Szef ITD Alvin Gajadhur przekazał podczas czwartkowej konferencji, że do pierwszego etapu kontroli wytypowano ponad 60 przedsiębiorstw, które siedziby mają w pięciu miastach: Białymstoku, Białej Podlaskiej, Częstochowie, Wrocławiu i Poznaniu.


- W tych skoordynowanych działaniach uczestniczą obok ITD inne służby i instytucje. To Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Nadzór Budowlany - powiedział Alvin Gajadhur.


Podkreślił, że typowania kontrolowanych przedsiębiorstw przeprowadzono na podstawie analizy informacji zgromadzonych w dostępnych bazach. - Wytypowano firmy, które zlokalizowane są pod tymi samymi adresami, bo niestety tak się zdarza, że pod jednym adresem funkcjonuje kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt podmiotów i kontrole mają m.in. wykazać albo wykluczyć prowadzenie tzw. wirtualnej działalności transportowej - mówił szef ITD.

18:21, 16.03.2023

W ciągu dnia Lotnictwo Wojsk Obrony Narodowej przeprowadziło siedem uderzeń na rejony koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów - podał ukraiński sztab.

18:09, 16.03.2023

W ciągu dnia wróg przeprowadził dwa naloty rakietowe i kilkanaście innych uderzęń z powietrza. Ukraińcy odnotwali też 25 salw wycelowanych w obiekty w Ukrainie.

18:03, 16.03.2023

Otrzymaliśmy zmodernizowany wóz opancerzony Oncilla; to wynik współpracy polsko-ukraińskiej – powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy, dziękując stronie polskiej. Jak podano, w walkach na Ukrainie bierze już udział 30 takich maszyn i okazują się skuteczne.


„Takich maszyn walczy już 30. Dobrze zaprezentowały się na polu walki, ratowały życie” – podano w komunikacie Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy z powołaniem się na przedstawiciela ukraińskiego biura konstrukcyjnego Berył.

17:29, 16.03.2023

Z kolei doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiadomił, że w mieście i okolicach słychać było obronę powietrzną oraz odgłosy, podobne do wystrzałów z wyrzutni Grad. W kierunku miejsca eksplozji wyleciały śmigłowce wojsk rosyjskich.


W internecie opublikowano krótkie nagranie, które ma pochodzić z miejsca wybuchów. Widać na nim kłęby dymu, unoszące się nad zabudowaniami. 

17:25, 16.03.2023

W okolicach okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji w wyniku ukraińskiego ostrzału – powiadomiły w czwartek lojalne wobec Kijowa władze tego miasta.


Mariupolska rada miejska poinformowała na Telegramie o pożarze i detonacjach w magazynie amunicji wojsk rosyjskich w miejscowości Małojanisol. Informacja pochodzi od mieszkańców, którzy przebywają na okupowanych terenach. 

PAP
17:05, 16.03.2023

Co najmniej 50 urządzeń elektronicznych do szpiegowania zamontowała rozbita przez ABW siatka agentów pracujących na zlecenie rosyjskiego wywiadu.


Zlikwidowana grupa monitorowała transporty z pomocą wojskową dla Ukrainy i miała przygotowywać w Polsce akcje dywersyjne. 

16:35, 16.03.2023

Wśród sojuszników rozmawiamy o możliwości wysłania myśliwców Ukrainie. To jest wielkie życzenie Ukraińców, którzy odpierają rosyjską inwazję na swój kraj - oznajmiła w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.


Szefowa duńskiego rządu została zapytana podczas konferencji na temat reform społecznych w Kopenhadze, czy Dania pójdzie śladem Polski i zdecyduje się na przekazanie Ukrainie samolotów bojowych.


Duńskie Królewskie Siły Powietrzne posiadają 33 myśliwce F-16A.


Pod koniec lutego szef resortu obrony Danii Troels Lund Poulsen wyraził w wywiadzie dla Duńskiego Radia DR przekonanie, że jego kraj "może przekazać Ukrainie myśliwce, jeśli zrobią to również inne państwa". Według Poulsena wymaga to jednak bardzo dobrego przygotowania, szkoleń oraz konserwacji samolotów. 

16:22, 16.03.2023

Niemcy przekazały Ukrainie pociski artyleryjskie i amunicję do wyrzutni MARS II.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24th1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d24th1d
Więcej tematów