Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński zapowiada: będzie weto dla budżetu UE

Jarosław Kaczyński od niespełna tygodnia jest wicepremierem. W najnowszym wywiadzie ujawnił, co myśli o Unii Europejskiej oraz zapowiedział, że w razie jakichkolwiek nacisków ze strony Brukseli, Warszawa zawetuje budżet Wspólnoty - również ten na walkę z koronawirusem.

Share
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (w tle premier Mateusz Morawiecki)Prezes PiS Jarosław Kaczyński (w tle premier Mateusz Morawiecki)Źródło: PAP, fot: PAP, Mateusz Marek
d16fkip

- Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS twierdzi, że Polska "ma obecnie do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury". Sytuację porównał częściowo do okresu PRL.

- Polska oczywiście była całkowicie podporządkowana Moskwie, ale pewna oddzielność jednak została zachowana. A dziś instytucje Unii Europejskiej, jej przeróżni urzędnicy, jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas, byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba. Przecież żadnego innego uzasadnienia nie ma - dodaje w ujawnionym fragmencie rozmowy wicepremier. Całość wywiadu zostanie opublikowana w środę.

Polityk twierdzi, że działania Brukseli nie mają pokrycia w unijnych traktatach oraz są "sprzeczne z przyjętą przez Sejm deklaracją o suwerenności kulturowej". - Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie - dodaje prezes.

d16fkip

Na mocy nowej umowy koalicyjnej oraz następującej po niej rekonstrukcji rządu Jarosław Kaczyński został wicepremierem. Prezes PiS będzie także kierował Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Organ ma za zadanie nadzorować Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zaprzysiężenie rzadu. Jarosław Kaczyński zdjął maseczkę. "Lepiej gdyby ją założył po powrocie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16fkip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16fkip
d16fkip
Więcej tematów