Trwa ładowanie...
15-09-2008 19:25

Jarosław Kaczyński: euro w 2011 r. - ryzykowne

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenie waluty euro w 2011 roku w Polsce byłoby "w najwyższym stopniu ryzykowne", a w konsekwencji przyniosłoby obniżenie stopy życiowej Polaków.

Jarosław Kaczyński: euro w 2011 r. - ryzykowneŹródło: Jupiterimages
d264mpr
d264mpr

W sensie ekonomicznym jestem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia w tej chwili euro, bo dla kraju dużo biedniejszego niż przeciętna UE jest to zabieg w najwyższym stopniu ryzykowny. Na pewno obniżający stopę życiową - uważa prezes PiS.

Dodał, że są tacy, którzy twierdzą, że w ogóle wszystko jest związane z tym zamysłem i że sama obecność w rządzie ministra Rostowskiego, człowieka mającego w tych sprawach pewne doświadczenie, jest wynikiem tego rodzaju planów. Podkreślił, że tego rodzaju opinie w Sejmie można usłyszeć od pewnego czasu.

Według byłego premiera, nawet jeśli by wziąć w nawias te zastrzeżenia co do ministra Rostowskiego, to wprowadzenie euro jest - jak mówił - zabiegiem zawsze niebezpiecznym, jeśli chodzi o okres przejściowy narażający Polskę na tzw. wstrząsy peryferyjne. Jak argumentował, chodzi o takie sytuacje, gdzie stosunkowo niewielki kryzys w centrum UE będzie dla nas niezwykle gwałtownym wstrząsem ekonomicznym.

d264mpr

Dzisiaj jest to w interesie pewnej grupy przedsiębiorców, wcale nie wszystkich przedsiębiorców i obawiam się, że może być w interesie spekulantów. Tych międzynarodowych spekulantów, których w eleganckim języku nazywa się rynkami finansowymi, ale tzw. rynki finansowe to nic innego jak międzynarodowa spekulacja, właśnie głównie walutowa - powiedział Jarosław Kaczyński.

Były premier zaznaczył, że światowy rynek jest w tej chwili destabilizowany, są ogromne straty, a więc jest i potrzeba szybkich zysków. Czyli, krótko mówiąc, wielka spekulacja wokół złotówki jest wysoce prawdopodobna - dodał.

Według Jarosława Kaczyńskiego Polska może wejść do strefy euro nawet za 15-20 lat, kiedy - jak powiedział - będziemy dużo bliżsi przeciętnej w Unii Europejskiej".

Premier Donald Tusk zapowiedział w zeszłym tygodniu podczas otwarcia Forum Ekonomicznego w Krynicy, że rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku. Ocenił, że jest to realny, choć trudny termin.

d264mpr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d264mpr
Więcej tematów