Trwa ładowanie...

Jarosław Gowin o projekcie ustawy o ustroju Warszawy: nie o tym rozmawialiśmy przed wyborami samorządowymi

Ten projekt wywołuje również moje kontrowersje - ocenił w Radiu Kraków projekt ustawy o ustroju Warszawy, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Nie o tym rozmawialiśmy przed wyborami samorządowymi - dodał.

Share
Jarosław Gowin o projekcie ustawy o ustroju Warszawy: nie o tym rozmawialiśmy przed wyborami samorządowymi
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Krajewski
d3orkga

Wicepremier przyznał, że na razie zna projekt ustawy jedynie z omówień medialnych. - Ten projekt nie jest zgodny z tym, o czym mówiliśmy przed wyborami samorządowymi wraz z PiS i Solidarną Polską. My mówiliśmy czym innym - o wyłączeniu Warszawy z województwa mazowieckiego - wyjawił Gowin.

- Warszawa rzeczywiście przytłacza resztę regionu i wydaje się, że bardziej zasadna byłaby koncepcja utworzenia na bazie Warszawy i otaczającej ją gmin czegoś w rodzaju takiego województwa metropolitalnego - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków wicepremier.

d3orkga

Pytany czy Kraków powinien mieć ustawę regulującą ustrój miasta, na wzór pomysłu ustawy metropolitalnej dla wielkiej Warszawy, która by wchłonęła kilkanaście otaczających ją gmin, odparł, że jest "zwolennikiem powstawania metropolii". - To kierunek, który sprawdza się wszędzie na świecie. W Polsce są 3 naturalne metropolie: Warszawa, Śląsk - tutaj ustawa już funkcjonuje - i Kraków - mówił Gowin. Stwierdził jednak, że raczej w tej kadencji Sejmu nie będzie rozmowy na temat Krakowa. - Trzeba to dobrze przygotować i w miarę możliwości wyłączyć z bieżących sporów politycznych - dodał wicepremier Jarosław Gowin.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z projektem, Rada miasta stołecznego Warszawy miałaby składać się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy.

Klub PiS złożył projekt do marszałka Sejmu. Jego autorzy uzasadniają, że Warszawa wraz z przyległymi gminami stanowi jednolity obszar funkcjonalny. Ich zdaniem, z chwilą powołania wielkiego województwa mazowieckiego zabrakło jednostki koordynującej rozwój metropolii.

d3orkga

Podziel się opinią

Share
d3orkga
d3orkga
Więcej tematów