Trwa ładowanie...
d17deks

Japonia: Odnotowano rekordową liczbę stulatków

W Japonii odnotowano największą w historii liczbę osób żyjących co najmniej sto lat. W zdecydowanej większości są to kobiety. Przewiduje się, że liczba ta będzie stale rosła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japonia: Odnotowano rekordową liczbę stulatków
(Archiwum prywatne, Fot: Michał Kukawski)
d17deks

Aktualnie w Kraju Kwitnącej Wiśni żyje 69 785 takich osób, z czego 88,1 procenta stanowią kobiety. Wynik ten jest o 2014 osób większy niż rok temu i siedem razy większy niż 20 lat temu. W stosunku do 2017 roku stuletnich kobiet jest więcej o 1875 (stan na dziś to 61 454), zaś mężczyzn o 139 więcej (dziś żyje ich 8331).

Pierwsze dane nt. liczby ludności powyżej setnego roku życia zostały zebrane w 1963 roku. Wówczas w Japonii naliczono 153 stulatków.

Zdaniem ministerstwa zdrowia wpływ na takie wyniki mają rozwój medycyny, bardziej zdrowy styl i tryb życia Japończyków oraz większa świadomość zdrowotna w społeczeństwie. Co ciekawe, ministerstwo ma zamiar robić więcej działań ku temu, by starsi mogli żyć i być zdrowsi jeszcze dłużej. Dzięki temu może też wzrosnąć średnia długość życia. W zeszłym roku dla Japonek przewidywało się 87 lat życia, zaś dla Japończyków 81.

d17deks

Najstarszą żyjącą kobietą w Japonii jest Kane Tanaka. W styczniu tego roku skończyła 115 lat. Została też uznana za najstarszego człowieka na świecie. Obecnie mieszka w Fukuoce w domu opieki. Z kolei najstarszym mężczyzną jest Masazo Nonaka. Ma 113 lat i mieszka w Ashoro na wyspie Hokkaido. - Tata robi wszystko w swoim własnym tempie. Być może jego osobowość mogła być kluczem do długiego życia - powiedziała 78-letnia córka pana Nonaki.

Najwięcej stulatków mieszka w Tokio oraz prefekturach Kanagawa i Osaka.

Całkowita liczba ludności w Japonii wynosi 126,5 miliona i jest dziesiątą największą na świecie.

d17deks

Podziel się opinią

Share

d17deks

d17deks
Więcej tematów