Japonia: koreańscy kombatanci służyli gorzej?
W oparciu o obowiązujące prawo, japoński Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek wnioski o przyznanie odszkodowań dwóm Koreańczykom, zmuszonym do walki w japońskiej armii podczas II wojny światowej. Podczas służby w japońskim wojsku jeden z nich stracił rękę, drugi - nogę.
Wnioski zostały poprzednio odrzucone przez dwa sądy niższej instancji. Podstawą decyzji był brak japońskiego pochodzenia wnioskodawców.
Obecnie w japońskim Sądzie Najwyższym rozpatrywane są jeszcze trzy podobne sprawy. Wnioskodawcy pochodzenia koreańskiego twierdzą, że odmowa przyznania im świadczeń z tytułu strat zdrowotnych poniesionych w trakcie służby w japońskiej armii podczas II wojny światowej jest sprzeczna z konstytucją.
Sąd zwrócił się do rządu o przygotowanie odpowiednich poprawek do obowiązującego prawa, ponieważ ma wątpliwości co do jego zgodności z ustawą zasadniczą.
Rząd przygotował już przepisy, przewidujące odszkodowania w wysokości 32 tys. dolarów dla inwalidów wojennych nie japońskiego pochodzenia. W analogicznej sytuacji Japończycy otrzymują 640 tys. dolarów oraz dożywotnią rentę.
Przewiduje się, że w związku z wprowadzaną nowelizacją prawa, w ciągu najbliższych trzech lat napłynie ok. 3 tys. wniosków o odszkodowania dla inwalidów wojennych służących w japońskiej armii, nie posiadających obywatelstwa tego kraju. (ajg)