Trwa ładowanie...

Janusz Piechociński: restrukturyzacja górnictwa nieuchronna

- Restrukturyzacja górnictwa jest nieuchronna - stwierdził wicepremier Janusz Piechociński.

Share
Janusz Piechociński: restrukturyzacja górnictwa nieuchronna
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d2bklbf

Minister gospodarki powiedział w radiowej Jedynce, że jest ona konieczna ze względu na tani węgiel, napływający do Polski z zagranicy. Zaznaczył, że zużycie węgla jest niższe, niż kilka lat temu, a koszty jego wydobycia są w naszym kraju wyższe, niż u sąsiadów.

Piechociński podkreślił, że część kopalń Kompanii Węglowej przynosi duże straty. - Trzeba podjąć przeciwdziałania, w przeciwnym razie dojdzie do niekontrolowanych upadłości kopalń - powiedział.

d2bklbf

Wicepremier zaznaczył, że program restrukturyzacji górnictwa został opracowany tak, aby jak najmniej górników straciło pracę. Część pracowników likwidowanych kopalń mogłaby, jak powiedział Piechociński, pracować w soboty w tych kopalniach, które przynoszą zyski.

Protest w Brzeszczach

Komentując protest w Brzeszczach, gdzie górnicy nie wyjechali na powierzchnię, wicepremier powiedział, że alternatywą dla restrukturyzacji kopalń jest bankructwo Kompanii Węglowej.

Dodał, że na Śląsku trwają prace nad rozwojem nowoczesnego przemysłu. Tereny likwidowanych kopalń mają zostać włączone do specjalnych stref ekonomicznych. Przypomniał, że koncern GM kilka tygodni temu ogłosił, iż w Tychach będzie produkował najnowocześniejszy model silnika samochodowego.

Wicepremier podkreślił, że program restrukturyzacyjny powinien zostać jak najszybciej wprowadzony w życie. - Będzie się to odbywało sukcesywnie - zapewnił.

d2bklbf

Terminal w Świnoujściu

Gość Jedynki powiedział, że terminal gazowy w Świnoujściu ma zostać w lipcu oddany do użytku. Obecnie trwają odbiory poszczególnych instalacji.

Czy PSL poprze Komorowskiego?

Zapowiedział też, że najpóźniej do 25 stycznia zostanie ogłoszona decyzja PSL w sprawie wyborów prezydenckich - czy ludowcy poprą Bronisława Komorowskiego, czy też wystawią własnego kandydata. Nie odpowiedział wprost na pytanie, czy będzie to marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Zobacz również wideo: Piechociński o wyniku PSL

d2bklbf

Podziel się opinią

Share
d2bklbf
d2bklbf
Więcej tematów