Jan Paweł II odszedł
Jan Paweł II odszedł. Zmarł w sobotę o godzinie 21.37. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 60 tysiącom ludzi na Placu świętego Piotra substytut watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri.
O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - powiedział arcybiskup Sandri przez łzy.
Ojciec Święty zmarł w swoim pokoju - ogłosił watykański rzecznik Joaquin Navarro-Valls.
Poinformował również, że rusza procedura przewidziana przez Zmarłego w Konstytucji Apostolskiej "Universi Dominici gregis" z 1996 roku o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa Rzymu.
Następnie modlitwę za duszę Jana Pawła II poprowadził na Placu świętego Piotra watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano.
Arcybiskup Leonardo Sandri zapowiedział, że kardynał Sodano odprawi poranną mszę św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Wiadomość o śmierci Papieża napłynęła tuż po zakończeniu różańca, który z dziesiątkami tysięcy wiernych z całego świata przed bazyliką świętego Piotra odmówił gubernator Państwa Watykańskiego, amerykański kardynał polskiego pochodzenia Edmund Szoka.
Wśród wiernych było wielu młodych ludzi, którzy przybyli do Watykanu, świadomi także tego, że bez Jana Pawła II odbędzie się w sierpniu w Kolonii Światowy Dzień Młodzieży. Przenieśliśmy ten dzień na kwiecień, do Rzymu i dedykujemy go Ojcu Świętemu - mówili dziennikarzom.
Świat płacze
Z całego Rzymu, gdzie odezwały się kościelne dzwony, na Plac św. Piotra przybywają tysiące wiernych, by modlić się za duszę Jana Pawła II. W najbliższych minutach liczba zgromadzonych tam osób prawdopodobnie przekroczy 100 tysięcy.
W Polsce wielu wiernych wyszło z domów i udało się do pobliskich kościołów. W świątyniach trwają modlitwy w intencji Ojca Świętego. W wielu miastach Polski biją kościelne dzwony. Zamarł ruch na ulilcach. W oknach palą się świece jako znak łączności z Ojcem Świętym.
W Krakowie pod "papieskim oknem" zebrało się kilkanaście tysięcy osób. "Tak się rozpoczęło się święto Bożego Miłosierdzia" - powiedział na wiadomość o śmierci papieża kardynał Franciszek Macharski. Cały czas bije dzwon Zygmunta.
Mieszkańcy Wadowic z wielkim smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci Ojca Świętego. Teraz modlą się na placu. Cały rynek, przy którym stoi bazylika jest wypełniony ludźmi.
Pontyfikat Jana Pawła II
Papież Jan Paweł II przez ponad 26 lat kierował Kościołem katolickim, zmarł w wieku 84 lat. Był Papieżem, który znacząco wpłynął na historię Kościoła katolickiego i współczesnego świata. Nie wahał się zajmować stanowiska wobec najtrudniejszych problemów. Wielokrotnie apelował do światowych przywódców o pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Z determinacją upominał się o prawa człowieka i pokój na świecie. Zwracał się do wyznawców wszystkich religii o wspólne wysiłki na rzecz pokoju, prosząc o modlitwy i "uwolnienie świata od haniebnej zmory terroryzmu". W 2000 roku zwrócił się z historyczną prośbą o przebaczenie za błędy Kościoła.
Jako pierwszy papież w historii Kościoła złożył wizytę w synagodze w i w meczecie. Pierwszy odwiedził kościół protestancki i rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Z jego inicjatywy doszło do bezprecedensowego w dziejach spotkania ekumenicznego w Asyżu. W 2000 roku złożył historyczną wizytę w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlił się przy Ścianie Płaczu.
Był pierwszym Papieżem, który zwołał i przewodniczył 18 spotkaniom młodzieży z całego świata, widząc w ludziach młodych tych, którzy mogą zbudować światowy pokój.