"Jakubowska i G. Gruszka poprawnie zrzekli się immunitetów"
Sejmowa Komisja Regulaminowa uznała za formalnie poprawne oświadczenia o zrzeczeniu się immunitetów złożone przez posłów niezrzeszonych - Aleksandrę Jakubowską i Grzegorza Gruszkę.
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, komisja opiniuje tego rodzaju oświadczenia na wniosek marszałka Sejmu.
Prokuratura na początku czerwca wystąpiła z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłance Jakubowskiej, której chce postawić zarzut przekroczenia uprawnień, gdy była ona wiceministrem kultury. 21 czerwca Jakubowska sama zrzekła się immunitetu.
Chodzi o śledztwo dotyczące nieprawidłowości w procesie legislacyjnym ustawy medialnej. Dotąd zarzuty w tej sprawie postawiono trzem osobom. Prokuratura uważa, że Jakubowska bezprawnie dokonała zmian zapisów rządowego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o artykuł 29 tego dokumentu, dotyczący możliwości prywatyzacji telewizji regionalnej.
Prokuratura chce zarzucić G. Gruszce jazdę po pijanemu
Natomiast Gruszce prokuratura chce postawić zarzut jazdy po pijanemu. W grudniu ubiegłego roku policjanci otrzymali informację, że ówczesny poseł SdPl opuścił imprezę barbórkową w podbydgoskiej restauracji i będzie po pijanemu wracał samochodem do domu. Wysłany na miejsce patrol usiłował zatrzymać posła, ale ten odepchnął policjantów i odjechał w kierunku miasta.
Zatrzymano go dopiero po dwugodzinnym pościgu ulicami i chodnikami, ale parlamentarzysta odmówił poddania się badaniu trzeźwości, zasłaniając się immunitetem. Rano zapewniał, że "nie pamięta takiej sytuacji", ale informację o piciu sporych ilości alkoholu przez posła potwierdziło kilkudziesięciu uczestników imprezy, przesłuchanych przez policję.
Gruszka, jeden ze współzałożycieli SdPl, został usunięty z tego ugrupowania następnego dnia po grudniowym "rajdzie". Władze partii podjęły tę decyzję po uzyskaniu potwierdzenia informacji na ten temat od policji.