Jaką grupę krwi "lubią" komary? Naukowcy wiedzą, dlaczego niektórych gryzą częściej

Letnie wieczory to czas, w którym komary są dla ludzi szczególnie uciążliwe. Niektóre osoby są kąsane przez te insekty częściej od innych. Z czego wynika ta różnica? Czy komary faktycznie "przyciąga" konkretna grupa krwi?

Dlaczego komary gryzą tylko niektórych? Te czynniki je przyciągają
Dlaczego komary gryzą tylko niektórych? Te czynniki je przyciągają
Źródło zdjęć: © Pixabay

Ukąszenia komarów żyjących w Polsce zazwyczaj nie są niebezpieczne dla ludzi. Potrafią jednak uprzykrzyć życie, zniechęcając do spędzania czasu na zewnątrz. Jak wskazują badania, na ataki owadów częściej są narażone osoby, posiadające konkretną grupę krwi. To jednak nie wszystko.

Co przyciąga komary? Teoria poparta badaniami

Temat zależności grupy krwi, od częstotliwości kąsania przez komary stał się przedmiotem wielu badań. Jedno z nich przeprowadzili badacze z University of Florida. Przedstawione przez nich wyniki wskazują, że na częstsze ugryzienia przez komary jest narażone około 20 procent społeczeństwa. Dlaczego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposoby na odstraszenie komarów. Dr Michał Sutkowski radzi, jak się ich pozbyć

Naukowcy wyróżnili siedem czynników, które wpływają na częstotliwość kąsania przez komary. Są nimi: grupa krwi, temperatura ciała, zapach potu, ludzki oddech, płeć, ubiór oraz predyspozycje genetyczne.

Jaka grupa krwi przyciąga komary? To niejedyny czynnik

Zdaniem amerykańskich naukowców, cytowanych przez poradnikzdrowie.pl, komary częściej kąsają osoby z grupą krwi 0, później - z grupą krwi B. Najmniej narażonymi na ugryzienia mają być natomiast osoby, posiadające oznaczenie grupy krwi A.

Dodatkowo, komary mają częściej gryźć osoby z podwyższoną temperaturą ciała, oraz tych, których ubrania mają intensywny kolor. Niektóre z owadów wykazują większą wrażliwość na barwę czerwoną, czarną, czy pomarańczową. Insekty te przyciąga również zapach potu, a dokładnie substancje, które są w nim zawarte. Należą do nich amoniak, kwas moczanowy oraz kwas mlekowy. Komary lgną również do dwutlenku węgla - osoby wytwarzające go więcej (np. osoby z przyspieszonym metabolizmem), należą do grupy bardziej narażonych na ugryzienia.

Co ciekawe, komary częściej kąsają kobiety. Wszystko przez wydzielany przez nie hormon, estradiol, który stanowi wabik dla tych owadów. Ostatnim czynnikiem, który - według badań - ma wpływać na częstsze ugryzienia komarów, jest podłoże genetyczne. To ma odpowiadać za 85 proc. czynników, które przyciągają insekty. Genetyka decyduje bowiem między innymi o ilości wydzielanego przez człowieka kwasu moczowego, czy stężeniu steroidów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)