Jaka będzie zima? Tak nie było od 56 lat
Wielkimi krokami zbliża się zima. Wielu zadaje sobie pytanie, jaka ona będzie. W opinii Severe Weather Europe, zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada jest jednym z największych od 56 lat - przekazał nam IMGW-PIB.
Listopad jest miesiącem, kiedy na półkuli północnej zaczyna rosnąć wielkość pokrywy śnieżnej. W tym roku meteorolodzy notują tam rekordowe dane.
Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) podaje, że zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi ok. 41 mln kilometrów kwadratowych. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu (od października 1966 do lipca 2022).
Mapa Rutgers Daily Snow Extent pokazuje, że w tej chwili Rosja jest całkowicie pokryta śniegiem. Biały puch występuje też w całej Kanadzie i na Alasce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkość pokrywy śnieżnej to istotny parametr w prognozowaniu wczesnej zimy. Wskaźnik ten może zwiastować chłodniejszą niż zwykle zimę w Europie oraz w Ameryce Północnej.
Od kilku dni występują opady śniegu w Polsce. Według zapowiedzi IMGW w najbliższym tygodniu kraj będzie podzielony na zimowy wschód i częściowo centrum oraz jesienny zachód.
We wschodniej Polsce spodziewany jest śnieg oraz deszcz ze śniegiem, z kolei w zachodniej części kraju – deszcz lub mżawka.
Czy będzie śnieg na święta Bożego Narodzenia?
1 grudnia rozpocznie się meteorologiczna zima. Według prognozy portalu fanipogody.pl, niewykluczone, że z każdym tygodniem w Polsce będzie coraz chłodniej. Portal zwraca uwagę na temperatury we wschodniej części kraju, które przez kilka dni z rzędu były charakterystyczne dla zimy termicznej z całodobowym mrozem i śniegiem. W grudniu tych okresów chłodu może być więcej.
Meteorolodzy przewidują, że tegoroczny grudzień powinien zapisać się w normie lub nieco powyżej normy wieloletniej w południowej Polsce.
Nad Polską pojawiać się mogą fronty przynoszące w cieplejszych masach opady deszczu, czasem w chłodniejszych - śniegu z deszczem lub śniegu. Akcentów zimowych, a nawet ataków zimy, może być całkiem sporo.
Niewykluczone też, że tak jak w ubiegłym roku święta Bożego Narodzenia okażą się w niektórych regionach białe i mroźne. - pod warunkiem, że nie ruszy w tym okresie cyrkulacja zachodnia atmosfery. Jednak precyzyjne prognozowanie pogody z podziałem na poszczególne tygodnie grudnia 2022 nie jest w tej chwili możliwe.
Źródło: polsatnews.pl, fanipogody.pl
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Czytaj też: