Nawet -20 stopni. Zbliża się ostra zima
Według najnowszych prognoz meteorologicznych pierwsza część grudnia może stać pod znakiem siarczystego mrozu. Wszystko za sprawą wyżu kontynentalnego znad Rosji, którzy może wpłynąć na ochłodzenie w Polsce. Możliwe jest nawet wystąpienie temperatur poniżej -20 stopni Celsjusza.
Według prognozy portalu fanipogody.pl siarczysty mróz może pojawić się nagle w pierwszej dekadzie grudnia. Najzimniej ma być we wschodniej części Europy, a skutki tego możemy odczuć również w Polsce.
W tej chwili do Polski napływają zróżnicowane masy powietrza. Nad zachodnią część kraju znad Atlantyku, z kolei nad wschodnią - znad Ukrainy, Białorusi i Bałkanów. To właśnie w tej drugiej połowie kraju od wielu dni występuje termiczna zima i mróz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ukryty tryb zimowy w oknach. Dzięki niemu sporo zaoszczędzisz
Sytuacja może się zmienić za sprawą wyżu kontynentalnego, który umacnia się nad Rosją. Prognozy nie mogą wykluczyć, że ciśnienie atmosferyczne w centrum antycyklonu wzrośnie powyżej 1050 hPa. Silnemu wzrostowi ciśnienia mogą sprzyjać niskie temperatury panujące na tym obszarze. W obszarach pogodnego nieba, na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy, możliwe są spadki temperatury poniżej -30/-20 stopni Celsjusza.
Rozległy wał wyżowy może objąć swoim wpływem wiele regionów na Starym Kontynencie, powodując napływ mroźnych mas powietrza znad Rosji i Arktyki.
Mróz w Polsce
Z najnowszych, ale wciąż orientacyjnych prognoz modeli numerycznych wynika, że początek głębszego ochłodzenia może przypaść na pierwsze dni grudnia. Wtedy też może nastąpić adwekcja chłodu ze wschodu i północnego wschodu.
Meteorolodzy prognozują, że szczególnie duże spadki temperatury powinny ominąć Polskę. Mimo to przewidują, że w pierwszej dekadzie grudnia do Polski może zawitać dwucyfrowy mróz. W sprzyjających warunkach, w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień, temperatura może obniżyć się poniżej -15/20 stopni Celsjusza.
Źródło: fanipogody.pl
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski