Wystarczy wpisać nazwisko zmarłego. Aplikacja pokaże lokalizację grobu
Znalezienie grobu bliskich na cmentarzu czasami może być dużym problemem. Dlatego coraz więcej cmentarzy udostępnia wyszukiwarki. W Poznaniu można nawet skorzystać z "wyszukiwarki cmentarnej", która jest dostępna w miejskiej aplikacji.
"Wyszukiwarka cmentarna", która pomaga odnaleźć groby konkretnych osób na poznańskich cmentarzach, dostępna jest już w miejskiej aplikacji Smart City Poznań. Do tej pory wyszukiwarka działa jedynie w wersji na przeglądarkę internetową.
Wyszukiwarka jest dostępna na stronie głównej poznańskiej aplikacji. Po kliknięciu w tę opcję, użytkownik jest przekierowywany do formularza, w którym należy podać imię lub nazwisko osoby zmarłego. Można też wskazać datę zgonu lub pogrzebu, a także nazwę cmentarza - to pozwoli na doprecyzowanie wyników wyszukiwania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krok milowy dla polskiej wsi. Ekspertka tłumaczy, na co jeszcze mogą liczyć obszary wiejskie
"Po kliknięciu w przycisk rozpoczynający wyszukiwanie, po krótkiej chwili na ekranie wyświetli się lista osób. Następnie wystarczy wybrać pole z danymi szukanej osoby, aby wyświetlić mapę. Wskaże ona dokładne miejsce na cmentarzu wraz z dodatkowymi informacjami. Wyświetli się również przycisk, który umożliwi wytyczenie trasy z aktualnej lokalizacji" - tłumaczył magistrat.
Wyszukiwarka nadal dostępna jest w wersji na przeglądarkę internetową na stronie poznan.pl/cmentarze.
Wyszukiwarki cmentarne w innych miastach
Wyszukiwanie miejsca położenia grobu bliskich na cmentarzach oferuje wiele innych miast w Polsce.
W Gorzowie Wielkopolskim z wyszukiwarki można skorzystać na stronie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Mapa przedstawia cmentarze znajdujące się przy ulicach: Warszawskiej, Strażackiej, Poznańskiej i Dobrej.
Za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej można znaleźć groby blisko 72 tys. osób pochowanych na cmentarzach komunalnych w Lublinie: przy ul. Droga Męczenników Majdanka i przy ul. Białej.
Czytaj także: