Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie podróżować w okresie świąt?

Święta Bożego Narodzenia to dla niektórych również czas wyjazdów do najbliższych. Wrocławscy policjanci radzą, jak bezpiecznie dotrzeć samochodem do celu podróży.
Share
Jak bezpiecznie podróżować w okresie świąt?
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1v9aja

- Co roku podkreślamy, by, jeśli to możliwe, wyjazdu nie odkładać na ostatnią chwilę. Najlepiej wyruszyć w podróż możliwie jak najwcześniej, choć już od poniedziałku notujemy na drogach Dolnego Śląska wzmożony ruch – mówi asp. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariusze policji rozpoczęli na dolnośląskich drogach wzmożone kontrole. Wojciech Jabłoński zaznacza, że ważne przed wyruszeniem w podróż jest sprawdzenie stanu technicznego auta, którym jedziemy. Warto również zatankować pojazd „pod sam korek” oraz sprawdzić, czy na drodze, którą będziemy podróżować nie ma utrudnień związanych z prowadzonymi tam pracami.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, kierowcy podróżujący drogami krajowymi na Dolnym Śląsku nie napotkają w praktyce żadnych utrudnień związanych z remontami i przebudowami.

d1v9aja

- Stale apelujemy, by kierowcy zachowali trzeźwość i nie wsiadali za kółko po spożyciu alkoholu lub pod wpływem innych substancji psychoaktywnych. Ważne jest również, by wypocząć przed prowadzeniem auta, a przed wyjazdem na dłuższe trasy, ustalić, kto będzie mógł zmienić zmęczonego kierowcę w trakcie podróży – dodaje Jabłoński.

Trzeba pamiętać, by mieć ze sobą w podróży kompletną apteczkę, a także z uwagi na niskie temperatury – również koce, ciepłe ubrania oraz termos z gorącym napojem. Należy mieć przy sobie również pewną sumę gotówki, gdyby pojawiły się nieoczekiwane wydatki związane np. z szybką naprawą.

- Szczególną ostrożność należy zachować, zważając na złe warunki pogodowe panujące na Dolnym Śląsku. Opady deszczu, a w szczególności leżące na drogach mokre liście tworzą bardzo niebezpieczną, śliską warstwę, która zmniejsza przyczepność i utrudnia kontrolę nad autem. Radzimy w takiej sytuacji przede wszystkim zachowanie większych niż zazwyczaj odstępów między samochodami oraz kierowanie się zasadami ograniczonego zaufania – mówi asp. Wojciech Jabłoński.

W samym Wrocławiu w ubiegłoroczne Święta Bożego Narodzenia szczęśliwie nie doszło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, zaś na Dolnym Śląsku w ośmiu wypadkach drogowych rannych zostało 11 osób, nikt nie zginął. Na drogach całego kraju w dniach 24-26 grudnia śmierć w wypadkach poniosło 17 osób, a 174 zostały ranne. Policjanci zatrzymali również 567 nietrzeźwych kierujących.

d1v9aja

Podziel się opinią

Share
d1v9aja
d1v9aja
Więcej tematów