Trwa ładowanie...
03-08-2010 13:20

Jak będzie wyglądało zaprzysiężenie Komorowskiego?

Przysięga przed Zgromadzeniem Narodowym, orędzie prezydenta, spotkanie z Konwentami Seniorów sejmu i senatu - to główne elementy piątkowej uroczystości zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Jak będzie wyglądało zaprzysiężenie Komorowskiego?Źródło: PAP
d2j0pqn
d2j0pqn

Uroczystość w sejmie rozpocznie się w piątek o godz. 10. Szef kancelarii sejmu Lech Czapla powiedział, że Bronisław Komorowski i jego żona Anna przyjadą do sejmu parę minut przed godz. 10.

Szef kancelarii sejmu przywita prezydenta elekta przy wejściu głównym i przeprowadzi go do sali plenarnej. Parę prezydencką przywitają marszałkowie sejmu i senatu.

W sali plenarnej, przed Zgromadzeniem Narodowym, Komorowski złoży przysięgę o treści: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami "Tak mi dopomóż Bóg".

Następnie prezydent wygłosi orędzie.

d2j0pqn

- Później poseł sekretarz odczyta protokół, który będzie formalnym potwierdzeniem uroczystości zaprzysiężenia - powiedział Czapla. Tę część uroczystości zaplanowano na pół godziny.

Po zaprzysiężeniu Komorowski najprawdopodobniej złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów poległych w trakcie II wojny światowej. Spotka się także z Konwentami Seniorów obu izb w gabinecie marszałka sejmu.

Pytany o uczczenie pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trakcie uroczystości zaprzysiężenia, Czapla powiedział, że będzie miało to miejsce najprawdopodobniej w orędziu prezydenta.

Czapla poinformował, że w sali plenarnej sejmu przygotowanych będzie 560 miejsc dla posłów i senatorów, którzy stanowią Zgromadzenie Narodowe. - Dół sali jest przygotowany praktycznie wyłącznie dla parlamentarzystów, dla prezydenta, dla marszałków sejmu i senatu. Dodatkowo pan prezydent dysponuje miejscami dla swoich najbliższych współpracowników. Te miejsca będą zajęte m.in. przez ministra Jacka Michałowskiego (szefa kancelarii prezydenta), gen. Stanisława Kozieja (szefa BBN)
i ministra Dariusza Młotkiewicza (sekretarza stanu w kancelarii prezydenta) - mówił Czapla.

d2j0pqn

W galerii zasiądą z kolei m.in. członkowie rządu, którzy nie są parlamentarzystami i przedstawiciele instytucji państwowych. - Dużą część galerii dla publiczności zajmie korpus dyplomatyczny - około 100 szefów placówek lub ich zastępców. Pozostałe miejsca są na wagę złota - powiedział szef kancelarii sejmu.

Jak zapowiedział, gośćmi uroczystości zaprzysiężenia będą także byli prezydenci, byli premierzy, byli marszałkowie sejmu i senatu, przedstawiciele duchowieństwa, szef Sztabu Generalnego, dowódcy sił zbrojnych, prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki, rodzina prezydenta elekta i jego przyjaciele.

Po uroczystości w sejmie nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12 w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Mszę będzie koncelebrował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

d2j0pqn

Z kolei o godz. 14 w Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Order Odrodzenia Polski - ustanowiony w 1921 r. - nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

d2j0pqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j0pqn
Więcej tematów