ŚwiatIzraelsko-palestyńska inicjatywa pokojowa

Izraelsko-palestyńska inicjatywa pokojowa

Nieoficjalny bliskowschodni plan pokojowy,
nazwany Inicjatywą Genewską, został zaprezentowany w Genewie. Plan opracowywali Palestyńczycy i Izraelczycy, jednak nie spotkał się on z przychylnym przyjęciem rządu Izraelskiego i przywódcy Autonomii Palestyńskiej.

W opracowaniu planu, negocjowanego w tajemnicy ponad dwa lata, uczestniczyło około czterystu izraelskich i palestyńskich polityków i działaczy pokojowych.

Inicjatywa została już odrzucona przez premiera Izraela Ariela Szarona, warunkowo natomiast udzielił jej poparcia palestyński lider Jaser Arafat, który dopiero w niedzielę zgodził się, by przedstawiciele Autonomii wzięli udział w ceremonii zaprezentowania planu.

Inicjatywa Genewska zakłada powstanie państwa palestyńskiego w Strefie Gazy i niemal na całym Zachodnim Brzegu Jordanu oraz przewiduje podział Jerozolimy. Pomija natomiast temat palestyńskich uchodźców, pozbawiając ich faktycznie prawa powrotu na teren Izraela.

Inicjatywa podsyciła nadzieję na świecie. Poparcie dla planu zadeklarowało 58 byłych przywódców światowych, którzy dali wyraz swym przekonaniom w liście otwartym, opublikowanym w dzienniku "International Herald Tribune". Wśród sygnatariuszy listu są ostatni przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, były sekretarz generalny ONZ Butros Ghali, były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari, Brazylii - Fernando Henrique Cardoso, RPA - Frederik Willem de Klerk i Meksyku - Ernesto Zedillo.

List z poparciem przesłał też do Genewy szef europejskiej dyplomacji Javier Solana. Amerykańska administracja oceniła plan jako "pozytywny".

Plan spotkał się też z protestami. Josi Beilin przed wylotem do Genewy był żegnany przez hałaśliwą grupę przeciwników porozumienia, oskarżających go o wyprzedaż interesów Izraela.

Protestowali też Palestyńczycy, głównie w Strefie Gazy. Największe demonstracje odbyły się w obozie dla uchodźców Dżabalia. W mieście Gaza manifestujące dzieci niosły transparenty z nazwami miast, z których Palestyńczycy zostali wypędzeni.

Inicjatorzy genewskiego porozumienia podkreślają, że nie jest to plan, mający zastąpić tzw. mapę drogową - strategię opracowaną przez Kwartet Madrycki - USA, ONZ, UE i Rosję. Inicjatywa genewska ma stanowić "uzupełnienie" mapy drogowej - twierdzą jej autorzy, zamierzający przedstawić swe propozycje także w Waszyngtonie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)