ycipk-3ys4zs

Izraelski minister szokuje: mieszane małżeństwa to drugi Holokaust

Izraelski minister edukacji Rafi Peretz stwierdził podczas niedawnej rady ministrów, że "mieszane małżeństwa Żydów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, to drugi Holokaust". Jego słowa wywołały burze zarówno w kraju, jaki i za Oceanem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafi Peretz (izraelski minister edukacji) porównał mieszane małżeństwa Żydów do Holokaustu
Rafi Peretz (izraelski minister edukacji) porównał mieszane małżeństwa Żydów do Holokaustu (East News, Fot: JALAA MAREY)
ycipk-3ys4zs

Rzecznik ministerstwa edukacji stwierdził we wtorek, że szef jego resortu mówił jedynie o asymilacji takich małżeństw. Jednak nie zaprzeczył autentyczności jego słów. Rafi Peretz porównał małżeństwa między diasporami, a zwłaszcza północnoamerykańskimi Żydami, do Holokaustu podczas niedawnego posiedzenia gabinetu.

Peretz, członek Unii Prawicowych Partii, wypowiedział te kontrowersyjne słowa podczas sesji na temat stanu światowego żydostwa, gdzie ministrowie omawiali globalne zagrożenia związane z antysemityzmem oraz innych kwestiach dotyczących diaspory.

Premier Benjamin Netanjahu na koniec rady ministrów stwierdził, że mniej go interesują tendencje polityczne reprezentowane przez amerykańskich Żydów, z których większość i tak głosuje na Demokratów, a bardziej tendencje demograficzne.

ycipk-3ys4zs

Zobacz także: Macierewicz się doczekał. Drwiny nawet, gdy mowa o prezesie PiS

Światowa reakcja

ycipk-3ys4zs

Jak zaznacza "Haaretz" wypowiedź ministra edukacji "jeszcze bardziej obciąża stosunki między izraelskimi ortodoksami a amerykańską społecznością żydowską, gdzie większość członków wyznaje bardziej liberalne oblicze judaizmu".

Słowa Peretza skomentowała na Twitterze Liga Przeciwko Zniesławieniu. W oświadczeniu opublikowanym po hebrajsku czytamy, że wypowiedź ministra "wzmaga napięcie pomiędzy Izraelem a żydowską społecznością w USA". Organizacja wezwała przywódcę Unii Prawicowych Partii do zaangażowania się w pełen szacunku dialog

"Nie do pomyślenia jest używanie terminu "Holokaust” w celu opisania Żydów decydujących się na małżeństwo z nie-Żydami. To trywializuje Shoah (hebrajski synonim zagłady - przyp. red.). To zraża wielu członków naszej społeczności. Tego rodzaju bezpodstawne porównanie niewiele różni się od zniesławienia" - pisał w oświadczeniu prezes Ligi Przeciwko Zniesławieniu Jonathan Greenblatt.

ycipk-3ys4zs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Haaretz"

Polub WP Wiadomości
ycipk-3ys4zs
ycipk-3ys4zs