Trwa ładowanie...

Izraelski minister do francuskich Żydów: uciekajcie z Francji

Znany z kontrowersyjnych poglądów minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zaapelował do Żydów we Francji, by opuścili ten kraj, który "nie jest ich ziemią". Porównał też mającą się odbyć w Paryżu konferencję w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie do antysemickiego procesu Dreyfusa.

Share
Izraelski minister do francuskich Żydów: uciekajcie z Francji
Źródło: AFP, Fot: GALI TIBBON
d2whxux

Odniósł się w ten sposób do planowanej na 15 stycznia konferencji organizowaną przez Francję. W jej skład mają wejść przedstawiciele ok. 70 państw, lecz odbędzie się bez udziału Izraelczyków i Palestyńczyków, w celu potwierdzenia poparcia przez wspólnotę międzynarodową rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego.

- To nie konferencja pokojowa, lecz sąd nad państwem Izrael - powiedział Lieberman na spotkaniu deputowanych ze swej partii Nasz Dom Izrael (IB). - To nowa wersja procesu Dreyfusa, gdzie państwo Izrael i naród żydowski zasiada na ławie oskarżonych - zaznaczył minister obrony.

d2whxux

Afera Dreyfusa - kapitana sztabu generalnego francuskiej armii pochodzenia żydowskiego, skazanego w roku 1895 pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec na dożywotnie zesłanie, a w roku 1906 zrehabilitowanego - głęboko podzieliła francuskie społeczeństwo i po dziś dzień pozostaje symbolem antysemityzmu.

Rząd Francji ma zamiar po konferencji zaprosić izraelskiego premiera i palestyńskiego prezydenta, by zapoznać ich z wynikami prac, lecz szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu, wrogo nastawiony do wszelkich międzynarodowych propozycji w kwestii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, zdążył już odrzucić pomysł spotkania w Paryżu z Mahmudem Abbasem - pisze AFP.

Francja zagłosowała w piątek za przyjęciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, nieprzychylnej Izraelowi. W tej sprawie do izraelskiego MSZ została wezwana m.in. ambasador Francji.

Podczas piątkowego głosowania w RB ONZ - dzięki wstrzymaniu się od głosu USA - została przyjęta rezolucja, żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. W dokumencie podkreślono, że osiedla żydowskie są "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego".

d2whxux

Minister Lieberman zaapelował do francuskich Żydów, by osiedlili się w Izraelu, co byłoby według niego "jedyną odpowiedzią na spisek", za jaki uważa planowaną konferencję.

Nawiązując do ataków na obiekty żydowskie i wzrostu aktów antysemityzmu we Francji w ostatnich latach szef izraelskiego resortu obrony powiedział, że jeśli mieszkający we Francji Żydzi chcą nimi pozostać i chcą, by Żydami były ich dzieci i wnuki, powinni opuścić Francję i osiedlić się w państwie żydowskim.

W roku 2016 z Francji do Izraela wyemigrowało prawie 5 tys. Żydów, o 30 proc. mniej niż rok wcześniej.

d2whxux

Podziel się opinią

Share
d2whxux
d2whxux
Więcej tematów