ycipk-2qmz4i

Izraelska prasa krytykuje władze za słowa o Polsce. "Niedopuszczalne"

Izraelski dziennik "Haaretz" krytykuje Benjamina Netanjahu i Izraela Katza za ich słowa o Polsce. "Poznali dopuszczalne granice używania historii do celów politycznych" - czytamy. W gazecie bardzo mocno wybrzmiało oświadczenie naczelnego rabina Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelska prasa krytykuje Benjamina Netanjahu i Izraela Katza za ich słowa o Polsce
Izraelska prasa krytykuje Benjamina Netanjahu i Izraela Katza za ich słowa o Polsce (East News, Fot: Marc Israel Sellem)
ycipk-2qmz4i

"Haaretz" nazywa zachowanie Netanjahu i jego ministra "nieakceptowalnym". W artykule padły oskarżenia nie tylko o używanie historii do celów politycznych, ale wręcz "bawienia się historią".

Chodzi o wypowiedź premiera Benjamina Netananjahu, który wracając z konferencji bliskowschodniej w Warszawie powiedział: "Polacy współpracowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby skazany za te słowa". Jeszcze większe oburzenie wzbudziła wypowiedź Izraela Katza. Szef MSZ zacytował słowa byłego premiera Izraela: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Apel rabina Polski na łamach "Haaretza"

ycipk-2qmz4i

Po słowach Katza polska delegacja odwołała swój udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Na szykany zareagowały licznie środowiska żydowskie. Na łamach "Haaretza" mocno wybrzmiało też oświadczenie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który broni naszego kraju i krytykuje Izrael.

Obawę o zaprzepaszczenie efektów dekad współpracy polsko-izraelskiej wyraził też przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder. "Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie" - powiedział o słowach Katza.

Zobacz także: Warszawa niczym twierdza. Spore utrudnienia w stolicy

ycipk-2qmz4i

Czytaj też: Ukraina: Rosjanie nie będą monitorować wyborów. Parlament za zakazem
Paweł Kukiz o Donaldzie Tusku. "Jest słabiutki i malutki"

Przed konsekwencjami słów Netanjahu i Katza ostrzega też "Jerusalem Post". Zdaniem dziennikarzy tej gazety ostrzega, że konflikt "polsko-izraelski może doprowadzić do wzrostu antysemityzmu nad Wisłą, co może być niebezpieczne dla mieszkających tutaj Żydów".

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2qmz4i
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2qmz4i

ycipk-2qmz4i
ycipk-2qmz4i