Trwa ładowanie...

Izraelska prasa krytykuje władze za słowa o Polsce. "Niedopuszczalne"

Izraelski dziennik "Haaretz" krytykuje Benjamina Netanjahu i Izraela Katza za ich słowa o Polsce. "Poznali dopuszczalne granice używania historii do celów politycznych" - czytamy. W gazecie bardzo mocno wybrzmiało oświadczenie naczelnego rabina Polski.

Share
Izraelska prasa krytykuje władze za słowa o Polsce. "Niedopuszczalne"
Źródło: East News, fot: Marc Israel Sellem
d3dads4

"Haaretz" nazywa zachowanie Netanjahu i jego ministra "nieakceptowalnym". W artykule padły oskarżenia nie tylko o używanie historii do celów politycznych, ale wręcz "bawienia się historią".

Chodzi o wypowiedź premiera Benjamina Netananjahu, który wracając z konferencji bliskowschodniej w Warszawie powiedział: "Polacy współpracowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby skazany za te słowa". Jeszcze większe oburzenie wzbudziła wypowiedź Izraela Katza. Szef MSZ zacytował słowa byłego premiera Izraela: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Apel rabina Polski na łamach "Haaretza"

Po słowach Katza polska delegacja odwołała swój udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Na szykany zareagowały licznie środowiska żydowskie. Na łamach "Haaretza" mocno wybrzmiało też oświadczenie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który broni naszego kraju i krytykuje Izrael.

Obawę o zaprzepaszczenie efektów dekad współpracy polsko-izraelskiej wyraził też przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder. "Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie" - powiedział o słowach Katza.

Zobacz także: Warszawa niczym twierdza. Spore utrudnienia w stolicy

Przed konsekwencjami słów Netanjahu i Katza ostrzega też "Jerusalem Post". Zdaniem dziennikarzy tej gazety ostrzega, że konflikt "polsko-izraelski może doprowadzić do wzrostu antysemityzmu nad Wisłą, co może być niebezpieczne dla mieszkających tutaj Żydów".

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dads4

Podziel się opinią

Share
d3dads4
d3dads4
Więcej tematów