Trwa ładowanie...
d2akcs2

Izrael żąda wyjaśnień od Holandii ws. bojkotu jego banków przez PGGM

MSZ Izraela wezwało ambasadora Holandii, by udzielił wyjaśnień ws. objęcia bojkotem pięciu banków izraelskich przez holenderski fundusz emerytalny PGGM z powodu zaangażowania tych banków w osadnictwo żydowskie na terenach palestyńskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izrael żąda wyjaśnień od Holandii ws. bojkotu jego banków przez PGGM
(AFP, Fot: Jack Guez)
d2akcs2

Ambasador Caspar Veldkap został poinformowany, że "decyzja funduszu PGGM o bojkocie Izraela jest nie do zaakceptowania" - głosi komunikat MSZ. "Oczekujemy, że rząd holenderski w duchu przyjaźni, jaka panuje między naszymi państwami, zajmie jednoznaczne stanowisko przeciwko takim krokom, które szkodzą relacjom między Izraelem a Holandią" - oświadczył resort.

O wstrzymaniu współpracy z pięcioma bankami izraelskimi PGGM, jeden z największych funduszy emerytalnych w Holandii, poinformował w środę. Wyjaśnił, że powodem jest finansowanie przez te instytucje osadnictwa na terytoriach palestyńskich okupowanych przez Izrael. Chodzi o banki: Bank Hapoalim, Leumi Bank, First International Bank of Israel, Israel Discount Bank i Mizrahi Tefahot Bank.

Pod koniec zeszłego roku dwie firmy holenderskie wstrzymały współpracę z partnerskimi firmami z Izraela dotyczącą budowy instalacji wodnych na terytoriach okupowanych.

d2akcs2

Unia Europejska w ostatnim czasie coraz krytyczniej wypowiada się w sprawie osiedli żydowskich na terytoriach okupowanych - zauważa Reuters. W lipcu UE ogłosiła wytyczne zakazujące udzielania wsparcia finansowego, stypendiów, grantów na badania każdemu podmiotowi, który ma siedzibę w osiedlach izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Potem jednak zgodziła się na kompromis, w ramach którego Izrael do umowy o udziale w unijnym programie Horyzont 2020 dołączy dokument informujący, że odrzuca te wytyczne.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powiedział w grudniu, że popiera bojkot osiedli budowanych na terytoriach okupowanych, ale nie bojkot Izraela jako takiego.

Większość krajów uważa izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej za nielegalne. Palestyńczycy zaś uważają rozbudowę żydowskich osiedli na tych terenach za główną przeszkodę w rozmowach pokojowych z Izraelem.

d2akcs2

Podziel się opinią

Share
d2akcs2
d2akcs2
Więcej tematów