Izrael użył zakazanej broni? "Lecą pociski z białym fosforem"
W mediach pojawiają się szokujące doniesienia o broni, której używa Izrael. Analiza Human Rights Watch (HRW), organizacji zajmującej się obroną praw człowieka, dowodzi, że w środę izraelska armia ostrzelała port w mieście Gaza pociskami zawierającymi biały fosfor.
Raport opublikowany przez Human Rights Watch (HRW), organizację zajmującą się monitorowaniem i dokumentowaniem naruszeń praw człowieka, alarmuje, że izraelska armia mogła użyć białego fosforu - substancji o silnych właściwościach toksycznych, której użycie jest zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne - podczas ataku na port w Gazie. Informacje o tym incydencie zostały przekazane do wiadomości publicznej przez "The Washington Post" w nocy z czwartku na piątek.
Film dokumentujący moment ataku został poddany analizie i uznany za autentyczny. Na nagraniu widać dwa pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, które wybuchają w powietrzu. Następnie fosfor zapala się, tworząc na tle nieba charakterystyczne białe linie. Po eksplozji pojawia się gęsty dym - informuje portal amerykańskiego dziennika.
"The Washington Post" udostępnił na swojej stronie internetowej materiał wideo oraz zdjęcie, które przedstawiają izraelski ostrzał za pomocą amunicji fosforowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oświadczenie Izraela
Izraelskie siły zbrojne wydały oświadczenie, w którym stwierdziły, że "aktualnie nie mają wiedzy" na temat użycia takiego uzbrojenia przeciwko celom palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy.
Nie byłby to pierwszy przypadek użycia przez Izrael pocisków fosforowych. Jak wynika z raportu HRW, izraelska armia stosowała już tę amunicję w Strefie Gazy podczas 22-dniowej operacji zbrojnej Płynny Ołów na przełomie 2008 i 2009 roku. Ataki te skutkowały wówczas ofiarami wśród ludności cywilnej - przypomniał amerykański dziennik.
- W każdym przypadku, gdy biały fosfor jest wykorzystywany na gęsto zaludnionych terenach, wiąże się to z ryzykiem bardzo poważnych oparzeń i cierpień (cywilów) do końca ich życia - zaznaczyła Lama Fakih, dyrektor biura HRW w stolicy Libanu Bejrucie, odpowiedzialna za koordynowanie działań organizacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Strefa Gazy
Strefa Gazy, zamieszkana przez około 2,4 mln osób i o powierzchni zaledwie 365 km kwadratowych, jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Dlatego konsekwencje ewentualnego użycia na tym terenie pocisków fosforowych byłyby szczególnie poważne dla cywilów - zauważył "WP".
Zgodnie z konwencją genewską amunicja fosforowa, ze względu na jej silne właściwości toksyczne, nie może być stosowana na terenach zaludnionych. Może być używana jedynie w ograniczonych ilościach jako zasłona dymna lub do oświetlania pozycji przeciwnika.
Od lutego 2022 roku, kiedy to rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, regularnie pojawiają się doniesienia o używaniu tego rodzaju pocisków przez wojska rosyjskie. Amunicja fosforowa była i nadal jest wykorzystywana przeciwko celom wojskowym i cywilnym m.in. w obwodach donieckim i chersońskim, na wschodzie i południu kraju.
7 października w godzinach porannych Izrael został z zaskoczenia zaatakowany ze Strefy Gazy przez palestyński Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od pięciu dni konfliktu zginęło już około 1,3 tys. mieszkańców Izraela i ponad 1,5 tys. Palestyńczyków ze Strefy Gazy.