Trwa ładowanie...
d3vdew1

Izrael nasila ofensywę w Strefie Gazy

Izrael nasilił ofensywę w Strefie Gazy, wskutek czego od północy zginęło 54 Palestyńczyków. Istnieją nikłe szanse na osiągnięcie porozumienia między rządem Benjamina Netanjahu a palestyńskim radykalnym Hamasem - pisze AFP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelski czołg
Izraelski czołg (PAP/EPA, Fot: Atef Safadi)
d3vdew1

Izraelskie radio wojskowe poinformowało o "znaczącym nasileniu manewrów" i "przemieszczeniu się artylerii w kierunku morza", na zachód, czyli bardziej w głąb terytorium palestyńskiego.

W związku ze wzmożeniem izraelskiej ofensywy od wtorku od północy w Strefie Gazy śmierć poniosło co najmniej 54 Palestyńczyków - poinformowały palestyńskie źródła bezpieczeństwa.

Ostrzał szkoły

d3vdew1

Co najmniej 20 Palestyńczyków zginęło, a 50 zostało rannych w izraelskim ostrzale szkoły ONZ w mieście Dżabalija w północnej część Strefy. W jednej ze szkół oenzetowskiej agencji pomocy uchodźcom UNRWA schronili się Palestyńczycy, którzy musieli opuścić swoje domy w czasie trwającej od ponad trzech tygodni ofensywy Izraela.

Z kolei w dzielnicy Tuffah, na północnym wschodzie Strefy, sześcioro Palestyńczyków, w tym troje dzieci, zginęło w środę rano w ostrzale izraelskich czołgów.

W Chan Junis, na południu, siedmioosobowa rodzina palestyńska poniosła śmierć w izraelskim ostrzale moździerzowym. Trzech innych Palestyńczyków zginęło również w tej okolicy - podaje agencja AFP.

W nocy z wtorku na środę w tym samym rejonie wskutek izraelskiego nalotu zginęło ośmiu członków tej samej palestyńskiej rodziny.

d3vdew1

Rozejm? To "dialog głuchych"

Tymczasem wciąż nie ma konkretnych działań po deklaracjach dotyczących ewentualnego rozejmu. AFP pisze wręcz o "dialogu głuchych".

Hamas zaprzeczył we wtorek wieczorem, jakoby miał przystąpić do porozumienia, na mocy którego oddziały jego milicji w Strefie Gazy miały podporządkować się 24-godzinnemu zawieszeniu broni, jak to ogłosiła w Ramallah Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP). Rzecznik Hamasu oświadczył, że "zawieszenie broni zostanie rozważone, kiedy Izrael również podejmie (odpowiednie) zobowiązania, a my uzyskamy międzynarodowe gwarancje".

Ponadto przedstawiciele różnych palestyńskich ugrupowań mieli postanowić o ponownym wyjeździe do Kairu, aby negocjować w sprawie warunków przerwania ognia.

d3vdew1

Z kolei izraelska telewizja wycofała się we wtorek z podawanych wcześniej informacji o osiągnięciu przez Izrael i Hamas porozumienia w sprawie rozejmu w Strefie Gazy. W miejsce poprzednich doniesień telewizja Channel 2 przekazała, że jest postęp w kierunku rozejmu, a mediatorem jest Egipt.

Łącznie, jak podsumowuje AFP, od 8 lipca, kiedy rozpoczęła się izraelska ofensywa w Strefie Gazy, śmierć poniosło ponad 1 280 Palestyńczyków, a 7 170 zostało rannych. Po stronie Izraela zginęło 53 żołnierzy. W wyniku ostrzału rakietowego, prowadzonego przez Hamas, zginęło także trzech cywilów.

d3vdew1

Podziel się opinią

Share
d3vdew1
d3vdew1
Więcej tematów