Trwa ładowanie...
d34isq5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Izrael nasila ofensywę w Strefie Gazy

Izrael nasilił ofensywę w Strefie Gazy, wskutek czego od północy zginęło 54 Palestyńczyków. Istnieją nikłe szanse na osiągnięcie porozumienia między rządem Benjamina Netanjahu a palestyńskim radykalnym Hamasem - pisze AFP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelski czołg
Izraelski czołg (PAP/EPA, Fot: Atef Safadi)
d34isq5

Izraelskie radio wojskowe poinformowało o "znaczącym nasileniu manewrów" i "przemieszczeniu się artylerii w kierunku morza", na zachód, czyli bardziej w głąb terytorium palestyńskiego.

W związku ze wzmożeniem izraelskiej ofensywy od wtorku od północy w Strefie Gazy śmierć poniosło co najmniej 54 Palestyńczyków - poinformowały palestyńskie źródła bezpieczeństwa.

Ostrzał szkoły

d34isq5

Co najmniej 20 Palestyńczyków zginęło, a 50 zostało rannych w izraelskim ostrzale szkoły ONZ w mieście Dżabalija w północnej część Strefy. W jednej ze szkół oenzetowskiej agencji pomocy uchodźcom UNRWA schronili się Palestyńczycy, którzy musieli opuścić swoje domy w czasie trwającej od ponad trzech tygodni ofensywy Izraela.

Z kolei w dzielnicy Tuffah, na północnym wschodzie Strefy, sześcioro Palestyńczyków, w tym troje dzieci, zginęło w środę rano w ostrzale izraelskich czołgów.

W Chan Junis, na południu, siedmioosobowa rodzina palestyńska poniosła śmierć w izraelskim ostrzale moździerzowym. Trzech innych Palestyńczyków zginęło również w tej okolicy - podaje agencja AFP.

W nocy z wtorku na środę w tym samym rejonie wskutek izraelskiego nalotu zginęło ośmiu członków tej samej palestyńskiej rodziny.

d34isq5

Rozejm? To "dialog głuchych"

Tymczasem wciąż nie ma konkretnych działań po deklaracjach dotyczących ewentualnego rozejmu. AFP pisze wręcz o "dialogu głuchych".

Hamas zaprzeczył we wtorek wieczorem, jakoby miał przystąpić do porozumienia, na mocy którego oddziały jego milicji w Strefie Gazy miały podporządkować się 24-godzinnemu zawieszeniu broni, jak to ogłosiła w Ramallah Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP). Rzecznik Hamasu oświadczył, że "zawieszenie broni zostanie rozważone, kiedy Izrael również podejmie (odpowiednie) zobowiązania, a my uzyskamy międzynarodowe gwarancje".

Ponadto przedstawiciele różnych palestyńskich ugrupowań mieli postanowić o ponownym wyjeździe do Kairu, aby negocjować w sprawie warunków przerwania ognia.

d34isq5

Z kolei izraelska telewizja wycofała się we wtorek z podawanych wcześniej informacji o osiągnięciu przez Izrael i Hamas porozumienia w sprawie rozejmu w Strefie Gazy. W miejsce poprzednich doniesień telewizja Channel 2 przekazała, że jest postęp w kierunku rozejmu, a mediatorem jest Egipt.

Łącznie, jak podsumowuje AFP, od 8 lipca, kiedy rozpoczęła się izraelska ofensywa w Strefie Gazy, śmierć poniosło ponad 1 280 Palestyńczyków, a 7 170 zostało rannych. Po stronie Izraela zginęło 53 żołnierzy. W wyniku ostrzału rakietowego, prowadzonego przez Hamas, zginęło także trzech cywilów.

d34isq5

Podziel się opinią

Share

d34isq5

d34isq5
Więcej tematów