Izrael na wojnie z ONZ. Padły skarżenia o terroryzm
Izraelscy parlamentarzyści zdecydowali o wyrzuceniu ze swojego kraju pracowników agencji ONZ ds. palestyńskich uchodźców (UNRWA). Rząd w Tel Awiwie oskarża ich o "działalność terrorystyczną przeciwko Izraelowi". ONZ broni się przekonując, że Izrael nie przedstawił na to żadnych dowodów.
W sprawie UNRWA w poniedziałek głosował izraelski Kneset. Parlamentarzyści przeważającą większością głosów przyjęli projekt ustawy, który zakazuje prowadzenia tej agencji "jakiejkolwiek działalności i świadczenia jakichkolwiek usług" na terenie Izraela lub z jego terytorium.
Drugi z przyjętych projektów zrywa formalne więzi z tą organizacją i zakazuje izraelskim urzędnikom i instytucjom współpracy z UNRWA. Przepisy mają wejść w życie po 90 dniach.
Zmiany w prawie to konsekwencja oskarżeń władz w Tel Awiwie, które od kilku miesięcy zarzucają 12 pracownikom UNRWA bezpośredni udział w ataku Hamasu z 7 października 2023 roku.
"Pracownicy UNRWA zaangażowani w działalność terrorystyczną przeciwko Izraelowi muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - napisano w komunikacie wydanym przez biuro premiera Benjamina Netanjahu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: napięcie na linii Kijów - Warszawa? "Popełniono straszliwy błąd"
Izrael wyrzuca agencję ONZ. "Bezprecedensowe głosowanie"
"To bezprecedensowe głosowanie narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i zobowiązania Izraela wynikające z prawa międzynarodowego" - napisał na platformie X szef agencji UNRWA Philippe Lazzarini. Jak dodał, nowe izraelskie prawo pogłębi cierpienie Palestyńczyków, szczególnie w Strefie Gazy, a jego przyjęcie należy traktować jako "zbiorową karę".
Wcześniej agencja przekazała, że Izrael nigdy nie przedstawił przekonujących dowodów potwierdzających rzekome związki swoich pracowników z Hamasem.
Zaniepokojenie nowym prawem wyraziła Unia Europejska i USA.
Izrael zakazuje działalności organizacji pomocowej
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, z czego 13 tys. w Strefie Gazy. Większość z nich to Palestyńczycy.
Finansowana przez rządy innych państw UNRWA zajmuje się m.in. prowadzeniem szkół, zapewnianiem opieki medycznej czy świadczeń socjalnych. Obecnie odgrywa dużą rolę w niesieniu pomocy humanitarnej mieszkańcom ogarniętej trwającą od roku wojną Strefy Gazy.
Przeczytaj też: