Izrael miał sygnały o planach Hamasu. Egipt ostrzegał
Portal Times of Israel ujawnił, powołując się na anonimowego przedstawiciela tajnych służb Egiptu, że władze Izraela były wielokrotnie ostrzegane przez Kair o planach palestyńskich bojowników. Sygnały te zostały zignorowane.
- Wielokrotnie rozmawialiśmy z Izraelczykami o tym, że w Strefie Gazy szykowane jest "coś dużego", lecz Tel Awiw nie doceniał tych ostrzeżeń. Izrael koncentrował się raczej na sytuacji bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu - powiedział anonimowy oficer egipskiego wywiadu.
Dodał, że Izrael skupiał się głównie na sytuacji bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu, pomijając zagrożenia płynące ze Strefy Gazy.
Egipski wywiad często pełni rolę mediatora w relacjach Izraela z palestyńskim ugrupowaniem terrorystycznym Hamas. Jednak ostatnie ostrzeżenia Kairu nie zostały potraktowane poważnie przez Izrael, co zdaniem Times of Israel wynikało z faktu, że rząd w Tel Awiwie, na czele z premierem Benjaminem Netanjahu, składa się głównie ze zwolenników żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Udany podstęp Hamasu
W ciągu ostatnich dwóch lat Hamas skutecznie wprowadzał Izrael w błąd, twierdząc, że nie chce wojny, a jednocześnie starannie przygotowując się do ataku. Palestyńczycy zdołali przekonać Izrael, że nie są zainteresowani bezpośrednią konfrontacją, co pozwoliło im uśpić czujność przeciwnika.
Przez ostatnie dwa lata Hamas skutecznie wprowadzał Izrael w błąd, przekonując, że nie chce wojny i jednocześnie starannie przygotowując się do ataku. Palestyńczykom udało się zbudować przekonanie, że nie są zainteresowani bezpośrednią konfrontacją i uśpić w ten sposób czujność przeciwnika. W konsekwencji władze Izraela sądziły, że mogą doprowadzić do normalizacji relacji z Hamasem, oferując mieszkańcom Strefy Gazy ułatwienia na izraelskim rynku pracy - informuje agencja Reutera, powołując się na rozmówców reprezentujących obie strony konfliktu.
Lekceważenie zagrożeń przez Tel Awiw doprowadziło do największej porażki Izraela od czasu wojny z koalicją Egiptu i Syrii w 1973 roku, znanej jako wojna Jom Kipur - podkreśla Reuters.
Czytaj również: Wojna w Izraelu. Prezydent Turcji wskazuje stolicę Palestyny