Trwa ładowanie...
daqo84b

IX Przegląd Filmów Alpinistycznych - "Od Tatr po ... wyżej niż Himalaje"

(inf. własna)

Share
daqo84b
Andrzej Zawada
Źródło: Andrzej Zawada

Już po raz dziewiąty Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, w dniach 18-20 maja, organizuje Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Tegoroczny przegląd, zatytułowany "Od Tatr po ... wyżej niż Himalaje" poświęcony jest pamięci Andrzeja Zawady. Wynika to z faktu, że jest to pierwszy przegląd odbywający się bez udziału zmarłego w ub.r. himalaisty.

W 2001 roku przypada ważna rocznica związana z działalnością górską Andrzeja Zawady. Jest to 30-lecie zdobycia Kunyang Chhish (7852 m)- dziewiczego szczytu w Karakorum, znajdującego się wówczas na drugim miejscu listy najwyższych, niezdobytych gór świata. Polska ekspedycja okazała się wielkim sukcesem, o rozgłosie międzynarodowym i do dziś jest zaliczana do największych osiągnięć polskiego himalaizmu. Temu wydarzeniu, jak również innym wyprawom kierowanym przez wybitego polskiego lidera wypraw wysokogórskich, poświęcony jest przegląd.

daqo84b

Tytułem "Od Tatr po ... wyżej niż Himalaje" organizatorzy chcieli objąć całokształt działalności górskiej Zawady. W trakcie trzech dni pokazane zostaną m.in. filmy Anny T. Pietraszak "Wyżej niż Himalaje" i "Andrzej Zawada. Ostatnia Rozmowa"; o kulisach realizacji tego ostatniego opowiedzą autorka i Anna Milewska-Zawada. W sobotę otwarta zostanie wystawa poświęcona Zawadzie przy okazji której "Fascynacje Andrzeja Zawady" - pokaz slajdów zaprezentuje Anna Milewska-Zawada.

Andrzej Zawada urodziła się w 1928 roku w Olsztynie. Z zawodu sejsmolog, w latach 1955-95 pracownik Instytutu Geofizyki PAN. Należał do światowych ekspertów alpinizmu i himalaizmu. W 1959 kierował wielodniowym pierwszym przejściem zimowym 75-kilometrowej grani całych Tatr. Nazwisko Zawady kojarzy się jednak głównie z himalizmem zimowym, którego był inicjatorem i orędownikiem. W lutym 1973 jako pierwszy człowiek przekroczył zima wysokość 7000 metrów, zdobywając najwyższy szczyt Afganistanu - Noszak (7492 m.). Na przełomie 1979-80 Zawada był pomysłodawcą i kierownikiem zimowej wyprawy na Mount Everest (8848 m.), zakończonej pierwszym wejściem zimowym na najwyższą górę świata (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki 17 lutego 1980 r.).

Sponsorem przeglądu jest warszawski sklep turystyczno-wspinaczkowy "Paker". (aka)

daqo84b

Podziel się opinią

Share
daqo84b
daqo84b
Więcej tematów