Iwulski: Czekam na powrót Gersdorf. Nie można obchodzić konstytucji

Prof. Józef Iwulski nie ma zamiaru wysyłać zaświadczenia lekarskiego do Krajowej Rady Sądownictwa. - Zrobiłem badania okresowe. Uważam, że jestem zdolny do wykonywania zawodu sędziego - przekonuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Józef Iwulski podkreślił, że próba obniżenia wieku emerytalnego sędziów to brak zaufania
Józef Iwulski podkreślił, że próba obniżenia wieku emerytalnego sędziów to brak zaufania (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Marczewski)
WP

Zastępca I prezes Sądu Najwyższego uważa, że Małgorzata Gesrdorf nadal sprawuje swoją funkcję. - Jej kadencję wyznaczają przepisy konstytucji. W związku z tym nie trzeba uzyskiwać jakiegoś orzeczenia sądu czy Trybunału Konstytucyjnego. Nie można za pomocą czegoś, co się nazywa w tym przypadku obejściem konstytucji, skracać jej kadencji przez obniżenie wieku emerytalnego - mówi w rozmowie z "Wyborczą" prof. Józef Iwulski.

Zaznacza też, że nie ma zamiaru wysyłać żadnego zaświadczenia lekarskiego, jak wymaga tego prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym. - Do tej pory nie wysłałem i nie zamierzam. Co się stanie, nie wiem. Uważam, że jestem w pełni zdrowy. W lutym przeszedłem badania okresowe i mam stwierdzenie od lekarza medycyny pracy, że jestem zdolny do wykonywania zawodu sędziego - tłumaczył.

WP

Prof. Iwulski powiedział też, co sądzi o obniżeniu wieku emerytalnego. - To wyrażenie braku zaufania do sędziów. I próba zastąpienia ich sędziami wskazanymi przez nową KRS, która została wybrana przez polityków - wyjaśnił. - Wysoce prawdopodobne jest zaskarżenie tego aktu do wojewódzkiego sądu administracyjnego i dalej do Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodał.

Zobacz także: Zaskakująca teza ws. protestów przed Sądem Najwyższym. Publicyści komentują"

WP

Źródło: "Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP