"Iustitia" broni I prezes Sądu Najwyższego. I zarzuca prokuraturze "ręczne sterowanie"

"Sąd Najwyższy, niezależny i niepodporządkowany politycznym wpływom, jest jedną z ostatnich instytucji państwowych, będących oparciem dla wiary w sprawiedliwość" - stwierdza w oświadczeniu "Iustitia". Stowarzyszenie mocno krytykuje Zbigniewa Ziobro oraz Bogdana Święczkowskiego za "ręczne sterowanie" prokuraturą.

"Iustitia" broni I prezes Sądu Najwyższego. I zarzuca prokuraturze "ręczne sterowanie"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Polska Press
Piotr Białczyk

"Iustitia" bierze w obronę I prezes Sądu Najwyższego, która wstrzymała kierowanie spraw do Izby Dyscyplinarnej na mocy orzeczenia TSUE z początku kwietnia. Ta decyzja nie spodobała się Prokuraturze Krajowej i domaga się wyjaśnień od prof. Małgorzaty Gersdorf.

"Poprzez takie działania kierownictwo prokuratury uzurpuje sobie prawo do władzy absolutnej, chcąc nakazywać rozpatrywanie spraw przez określony, wąski krąg osób" - pisze stowarzyszenie. I dodaje, że jeśli izba SN (powołana na mocy kilkukrotnie nowelizowanie ustawy o działaniu SN przez - red.) "której członkowie są sędziami SN są tylko z nazwy i dzięki politycznym procedurom" będzie to oznaczało, że "prawo przegrało z bezprawiem".

Według "Iustititi" kierownictwo prokuratury pozbawia obywateli kraju poczucia bezpieczeństwa. "Nie może powrócić poczucie beznadziei i niemocy, którego doświadczali Polacy w PRL. Od Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego oczekujemy natychmiastowego zaprzestania takich praktyk" - apelują stowarzyszeni sędziowie.

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

"Takie postępowanie kierownictwa prokuratury pokazuje, że nie liczy się ona z obowiązkiem organów państwa wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, której przedmiotem jest podejmowanie działań stanowiących zagrożenie dla zdrowia Polaków. Wydanie decyzji w kilka godzin uniemożliwia przyjęcie, że taką wszechstronną ocenę przeprowadzono. Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prokurator Ewy Wrzosek nosi znamiona represjonowania" - pisze "Iustitia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

sąd najwyższyprokuraturamałgorzata gersdorf

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (680)