Trwa ładowanie...

Małgorzata Gersdorf przekroczyła uprawnienia? Prokurator Krajowy zażądał wyjaśnień od I prezes SN

Małgorzata Gersdorf ma tłumaczyć się Prokuratorowi Krajowemu. Według nieoficjalnych informacji I prezes SN została wezwana do złożenia wyjaśnień w sprawie zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Małgorzata Gersdorf przekroczyła uprawnienia? Prokurator Krajowy zażądał wyjaśnień od I prezes SNŹródło: Getty Images
d1w716z
d1w716z

Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego, została wezwana do złożenia pisemnych wyjaśnień przez Prokuratora Krajowego - donosi portal tvp.info. Chodzi o decyzję o zawieszeniu działania Izby Dyscyplinarnej SN i zakazie przekazywania tam spraw dyscyplinarnych sędziów, czego domagał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak podaje portal, zdaniem Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego Gersdorf złamała zasadę trójpodziału władzy i próbuje wykraczać poza kompetencje władzy sądowniczej. PK miał zwrócić uwagę, że I prezes SN nie może wprowadzać zmian w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości. "Swoim działaniem Gersdorf zmieniła właściwości poszczególnych Izb Sądu Najwyższego oraz zlikwidowała i zmodyfikowała struktury wewnętrzne SN, określone w ustawie" - czytamy.

To nie wszystko. Według Święczkowskiego zarządzenie Gersdorf nie ma podstaw prawnych, zawiera zapisy sprzeczne z przepisami ustawy regulującej ustrój i funkcjonowanie SN i wreszcie - I prezes SN wydała je wbrew Konstytucji RP.

Zobacz też: Polityka w obliczu koronawirusa. Poseł PO Artur Łącki: jestem rozczarowany

Co więcej, Gersdorf miała "wyjść poza zakres postanowienia TSUE, na które się powoływała". Święczkowski, jak twierdzi tvp.info, zauważył, że decyzja Trybunału dotyczyła postępowań w sprawach sędziów, a nie prokuratorów i pozostałych zawodów prawniczych, i nie odnosiła się do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, dotyczących sędziów albo spraw dotyczących możliwości do pociągnięcia odpowiedzialności karnej sędziego SN. Co innego zaś, zdaniem Prokuratora Krajowego, wynikało z uzasadnienia Gersdorf.

d1w716z

Przypomnijmy, że kadencja Gersdorf mija z końcem kwietnia.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w716z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w716z
Więcej tematów