Trwa ładowanie...

Prezes Małgorzata Gersdorf zawiesiła działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wydała w poniedziałek zarządzanie, zgodnie z którym tymczasowo zawiesiła działanie Izby Dyscyplinarnej i zakazała przekazywania tam spraw dyscyplinarnych sędziów. Wykonała w ten sposób decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prezes Małgorzata Gersdorf zawiesiła działania Izby Dyscyplinarnej Sądu NajwyższegoŹródło: FORUM
d2l38o8
d2l38o8

Poniedziałkowe zarządzenie prezes Małgorzaty Gersdorf to efekt postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 9 kwietnia br. TSUE zobowiązywał wtedy Polskę do zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie spraw dyscyplinarnych sędziów. Trybunał zareagował w ten sposób na skargę Komisji Europejskiej z 2019. r., która uważała, że Izba Dyscyplinarna nie będzie niezależna ani bezstronna.

Z wydanego w poniedziałek zarządzania wynika, że już 9 kwietnia br., w dniu wydania decyzji TSUE, doszło do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej, a także działań kierującego nią prezesa i ustanowienia zakazu przekazywania do niej nowych spraw. Dotychczasowe kompetencje Izby Dyscyplinarnej mają przejąć Izby: Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Zarządzanie ma charakter tymczasowy, do czasu aż TSUE nie wyda ostatecznego wyroku w tej sprawie.

Zobacz też: Polityka w obliczu koronawirusa. Poseł PO Artur Łącki: jestem rozczarowany

Faktycznie oznacza to, że Izba Dyscyplinarna, wokół której od dawna toczy się spór polityczny w Polsce, na razie przestała działać. Jednak kadencja prezes Gersdorf będzie trwała jeszcze tylko kilka dni, do końca kwietnia br. Wybory jej następcy, z powodu epidemii koronawirusa w Polsce, zostały odwołane.

Zobacz też: Polityka w obliczu koronawirusa. Poseł PO Artur Łącki: jestem rozczarowany

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l38o8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l38o8
Więcej tematów