Trwa ładowanie...

ISW ostrzega. Rosja wykorzystuje katastrofę Ił-76

Jak podaje raport ISW, Rosja wykorzystuje tragiczne zestrzelenia swojego wojskowego samolotu transportowego Ił-76 jako narzędzie do podżegania konfliktów wewnętrznych wśród Ukraińców. Dodatkowo, rosyjskie działania mają na celu podważenie sensu dalszego udzielania wsparcia wojskowego Ukrainie przez państwa Zachodu.

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej ŁawrowMinister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej ŁawrowŹródło: PAP, fot: JUSTIN LANE
dj8at0i
dj8at0i

Analitycy z amerykańskiego think tanku ISW zwracają uwagę na fakt, że po środowej katastrofie samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim, Andriej Kartapołow, szef komisji obrony Dumy Państwowej, stwierdził, że Ukraińcy celowo zestrzelili samolot, w pełni świadomi, że na pokładzie znajdowali się ukraińscy jeńcy. Mieli być oni wymienieni na rosyjskich jeńców.

ISW w swoim raporcie zaznacza również, że Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, podczas posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku oskarżył Ukrainę o terroryzm.

Ukryty cel Rosji

Zdaniem ISW, takie wypowiedzi mają na celu podżeganie wewnętrznych sporów w Ukrainie i podważanie zaufania do władz tego kraju. To jest część szerszej strategii rosyjskiej propagandy, której celem jest osłabienie wizerunku Kijowa, nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również wśród własnych obywateli.

dj8at0i

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też Trzęsienie ziemi na froncie. Broń z USA zmiażdżyła magazyn Rosjan

ISW podkreśla, że zarówno w Rosji, jak i w Ukrainie, kwestia wymiany jeńców wojennych jest drażliwym tematem, który wywołuje silne emocje. Think tank dodaje, że rosyjscy urzędnicy wysunęli bezpodstawne twierdzenia, że Ukraińcy zestrzelili samolot za pomocą amerykańskich lub niemieckich systemów rakietowych. Najprawdopodobniej jest to próba zniechęcenia zachodnich rządów do dostarczania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej, które są niezbędne do dalszej obrony tego kraju.

Katastrofa Ił-76

W środę, w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, doszło do katastrofy wojskowego samolotu Ił-76. Według informacji podanych przez stronę ukraińską, samolot ten przewoził pociski rakietowe S-300.

dj8at0i

Władze rosyjskie twierdzą natomiast, że na pokładzie znajdowało się 65 ukraińskich jeńców wojennych, a samolot został zestrzelony przez Ukraińców. Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył, że władze i służby Ukrainy nie mają informacji na temat osób, które znajdowały się na pokładzie rozbitego w Rosji samolotu. Nie zostały one również poinformowane o planowanym transporcie jeńców drogą powietrzną.

W środę miała miejsce wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj8at0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dj8at0i
Więcej tematów