Trwa ładowanie...

ISW: Nowe zasady rekrutacji skazanych. Putin już nie oferuje amnestii

Jak podaje ISW, Kreml wprowadził nowe reguły poboru do armii wśród więźniów. W sposób znaczący zmienił warunki ich służby, a także zlikwidował możliwość ułaskawienia. Wszystko po to, by jak najwięcej poborowych mogło walczyć na wojnie z Ukrainą.

Prezydent Rosji Władimir PutinPrezydent Rosji Władimir PutinŹródło: PAP, fot: SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL
d7qflex
d7qflex

Zmiany wprowadzone w Rosji wynikają prawdopodobnie z coraz mniejszej liczby skazanych, wśród których można przeprowadzić rekrutację do armii. Na niekorzyść Kremla zadziałały również zbyt krótkie kontrakty zawarte z osadzonymi. Stąd pobór do jednostek Storm-V opiera się na innych warunkach niż do jednostek Storm-Z, do których rekrutacja zakończyła się w sierpniu ubiegłego roku.

Nowe karty na stole

Poprzedni system rekrutacji oferował skazanym nie tylko możliwość ułaskawienia czy warunkowego zwolnienia, ale i krótkie, bo tylko sześciomiesięczne, kontrakty. To jednak okazało się mało korzystne dla Rosji w dłuższej perspektywie czasu.

Obecnie stosowane procedury przestały być prawnie równoważne ze zwolnieniem warunkowym, co oznacza, że skazani, którzy trafiają na front, wciąż posiadają status więźniów.

d7qflex

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Trzęsienie ziemi na froncie. Broń z USA zmiażdżyła magazyn Rosjan

Rosja zaciska pasa

Liczba więźniów, którzy mogą trafić na front, drastycznie zmalała. Jak podaje Ukraińska Prawda, według szacunków, w październiku 2023 r. liczba skazanych wynosiła 266 tys., co było wynikiem o 54 tys. mniejszym niż w styczniu ubiegłego roku.

Aby jak najdłużej zatrzymać więźniów na froncie, Kreml narzucił surowsze warunki służby, m.in. oferując kontrakt na czas nieokreślony, by w domyśle skazani mogli walczyć do końca wojny w Ukrainie. I choć nowe zasady nie zachęcają do zawierania kontraktów, rosyjscy urzędnicy mają zmuszać do ich podpisywania umowy.

d7qflex

Ukraińska Prawda podaje ponadto, powołując się na portal Vazhnye Istori, że personel jednostek Storm-Z wystosował do Putina list z prośbą o interwencję w sprawie braku obiecanych wypłat, odszkodowań za obrażenia oraz dokumentów poświadczających ułaskawienie. W odpowiedzi stwierdzono, że dekret Putina, który zakłada ryczałtowe wypłaty w przypadku obrażeń lub śmierci, nie ma mocy prawnej dla jednostek Storm-Z.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7qflex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d7qflex
Więcej tematów