ŚwiatIrlandia Płn.: w wyborach prowadzą skrajne ugrupowania

Irlandia Płn.: w wyborach prowadzą skrajne ugrupowania

Według badań ankietowych, w wyborach do zgromadzenia parlamentarnego Irlandii Północnej prowadzą skrajne ugrupowania - katolicka partia
Sinn Fein i protestancka Partii Demokratycznych Unionistów (DUP).

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie irlandzkiej telewizji państwowej RTE. Wynika z niego, że 20% głosujących oddało swój pierwszy głos preferencyjny na Sinn Fein - polityczne skrzydło Irlandzkiej Partii Republikańskiej (IRA). Natomiast na umiarkowaną katolicką Socjaldemokratyczną Partię Pracy (SDLP) padło tylko 16% takich głosów.

Głos preferencyjny oznacza wpisanie liczby 1 przy nazwisku konkretnego kandydata, bowiem można głosować także na większą ich liczbę - ale pod warunkiem stawiania przy ich nazwiskach kolejnych liczb. Komplikuje to procedurę rozdzielania mandatów, trzeba bowiem zliczyć i porównać liczbę oddanych na konkretnego kandydata głosów różnych rang.

DUP kierowana przez 77-letniego kaznodzieję Iana Paisleya, która nie chce żadnego osłabienia związków Irlandii Północnej z Koroną Brytyjską, otrzymała 25% głosów preferencyjnych - tyle samo, co umiarkowana protestancka Partia Unionistów Ulsteru (UUP).

"Wynikające z odpytywania osób głosujących oceny szans Sinn Fein i DUP są zaniżone, dlatego wyniki obu tych ugrupowań mogą być teoretycznie nawet lepsze" - powiedział Reuterowi Stephen Young z firmy Millward Brown Ulster, która na zlecenie RTE przeprowadziła ankietę.

Według analityków, obniżona frekwencja, wynosząca około 60%, dodatkowo wspomogła Sinn Fein i DUP. W innych głosowaniach w ostatnich latach w Irlandii Północnej udział brało od 68 do 69% elektoratu.

Sukces obu tych partii nie wróży najlepiej przyszłości procesu pokojowego w brytyjskim Ulsterze, bowiem Paisley i jego zwolennicy wykluczają jakąkolwiek współpracę z Sinn Fein.

SDLP i UUP dominowały w pierwszym składzie zgromadzenia parlamentarnego, utworzonego na mocy porozumienia z Wielkiego Piątku 1998 r., które miało ostatecznie zakończyć 30-letnią wojnę domową w Irlandii Północnej. SDLP i UUP dysponowały w zgromadzeniu odpowiednio 24 i 28 mandatami, podczas gdy Sinn Fein 18, zaś DUP 20. Zgromadzenie nie zdołało jednak podjąć normalnej działalności ze względu na nierozwiązaną kwestię autentycznego rozbrojenia IRA.

Celem porozumienia z Wielkiego Piątku jest również zacieśnienie oficjalnej współpracy politycznej brytyjskiego Ulsteru z państwem irlandzkim, na co wyborcy Paisleya absolutnie się nie godzą.

Ludność Irlandii Północnej liczy 1,685 mln, z czego 53,1% to protestanci, zaś 43,8% - katolicy. Ulster jest jedynym terytorium Zjednoczonego Królestwa, gdzie prowadzi się państwowe statystyki wyznaniowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)