Iran pomoże Rosji? "Pierwsze dostawy wiosną"
"Wall Street Journal" poinformował, że "negocjacje ws. zakupu irańskich rakiet balistycznych krótkiego zasięgu przez Rosję posuwają się naprzód, a pierwsze dostawy mogą nastąpić już wiosną". Dziennik zaznacza, że w ostatnich tygodniach Moskwa miała też otrzymać rakiety balistyczne z Korei Północnej.
04.01.2024 | aktual.: 04.01.2024 18:57
- Stany Zjednoczone są zaniepokojone, że rosyjskie negocjacje, by pozyskać rakiety balistyczne krótkiego zasięgu z Iranu aktywnie posuwają się naprzód. Oceniamy, że Rosja zamierza zakupić systemy rakietowe z Iranu - powiedział amerykański oficjel, cytowany przez "WSJ".
Biały Dom, od 2022 roku, wielokrotnie informował o możliwości zakupu przez Rosję irańskich rakiet. Te doniesienia były częścią szerszego kontekstu, który obejmował również zakupione już przez Rosję drony, które są wykorzystywane w konflikcie z Ukrainą.
Źródła, na które powołuje się "WSJ", sugerują, że transakcja nie została jeszcze sfinalizowana, ale może to nastąpić w najbliższym czasie. Jeśli tak się stanie, pierwsze dostawy rakiet mogą nastąpić wiosną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W grudniu, delegacja rosyjska miała odwiedzić irański poligon, gdzie miała możliwość obserwować rakiety krótkiego zasięgu Ababil. Wcześniejsze raporty amerykańskiego wywiadu sugerowały, że Rosja mogła pozyskać rakiety Fateh i Zolfaghar o zasięgu od 200 do 700 km.
"WSJ" podkreśla, że niepokój budzi nie tylko potencjalne wzmocnienie rosyjskiego arsenału w kontekście trwającego konfliktu z Ukrainą, ale także możliwe wzmocnienie Iranu. Współpraca wojskowa Teheranu z Moskwą może przyczynić się do wzmocnienia irańskiej gospodarki oraz udoskonalenia systemów rakietowych, wojskowej elektroniki, obrony powietrznej i satelitów szpiegowskich.
Amerykanie ujawniają. Współpraca Moskwy i Pjongjangu
Przedstawiciele administracji USA poinformowali również, że w ostatnich tygodniach Rosja po raz pierwszy otrzymała kilkadziesiąt rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z Korei Północnej.
Do tej pory, amerykańskie źródła mówiły jedynie o dostawach amunicji i pocisków do artylerii rakietowej z Pjongjangu. Jednak już w listopadzie, media południowokoreańskie, powołując się na oficjele z Seulu, donosiły o transporcie rakiet balistycznych z KRL-D.
Czytaj także:
Zobacz także