Trwa ładowanie...
dziennikarz

Irak: podczas walk o Mosul zginęła kurdyjska dziennikarka

Zginęła reporterka kurdyjskiej telewizji Rudaw, relacjonująca przebieg walk w Mosulu. W mieście ścierają się irackie siły rządowe z dżihadystami z tak zwanego Państwa Islamskiego.

Share
Irak: podczas walk o Mosul zginęła kurdyjska dziennikarka
Źródło: AFP
d4fzzwk

30 - letnia reporterka Shifa Gardi zginęła od wybuchu bomby znajdującej się przy drodze. Towarzyszący jej operator kamery został ranny, przewieziono go do szpitala.

Iraccy żołnierze wkroczyli w piątek do gęsto zaludnionej, południowej części miasta. Wąskie uliczki utrudniają jednak posuwanie się czołgom i transporterom opancerzonym. Natarcie utrudniają też miny i snajperzy Państwa Islamskiego. Atakujące wojska są około trzech kilometrów od meczetu w starej części miasta, w którym przywódca Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi, ogłosił w 2014 roku powstanie samozwańczego kalifatu.

W ostatnich miesiącach irackiemu wojsku, wspomaganemu przez Stany Zjednoczone i szyickie bojówki, udało się przepędzić dżihadystów ze wschodniej części Mosulu. Teraz atakowana jest ważniejsza strategicznie, zachodnia część miasta. Utrata Mosulu, ostatniego dużego ośrodka w Iraku kontrolowanego przez Państwo Islamskie, będzie dużym ciosem dla tego ugrupowania.

d4fzzwk

Podziel się opinią

Share
d4fzzwk
d4fzzwk
Więcej tematów