Irak: pierwsze powojenne wybory w Mosulu
W Mosulu - trzecim po Bagdadzie i Basrze największym mieście Iraku - odbywają się w poniedziałek pierwsze po wojnie wybory tymczasowej rady miejskiej.
05.05.2003 | aktual.: 05.05.2003 09:43
Mosulskie wybory stanowić mają pierwszy krok na drodze tworzenia nowego systemu powoływania lokalnych władz i tym samym - odbudowy irackiej administracji. Nowa rada miejska Mosulu - a także mer miasta - zostanie wybrana przez dwustu zgromadzonych od rana w siedzibie władz mosulskich przedstawicieli grup etnicznych i religijnych miasta.
Elekcja odbywa się przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, a także pod czujnym okiem dowództwa stacjonujących tu oddziałów amerykańskich. Ściśle chroniony jest budynek rady miejskiej, gdzie odbywa się zgromadzenie.
W skład nowej rady miejskiej wejść ma - jak wynika z doniesień agencyjnych - siedmiu Arabów-muzułmanów, trzech Kurdów, chrześcijanin i po jednym przedstawicielu innych mniejszych grup etnicznych, obecnych w mieście, ponadto trzech muzułmanów z mniejszości spoza Mosulu. W radzie znajdą się także dwaj generałowie dawnej armii Saddama Husajna oraz przedstawiciele ośmiu dawnych irackich ministerstw: bezpieczeństwa, zdrowia, handlu, finansów, szkolnictwa, prac publicznych, ds. administracji miejskiej i energetyki.
Arabowie stanowią większość mieszkańców Mosulu - w mieście obecnych jest jednak wiele mniejszości etnicznych, co w przeszłości, a także w ostatnich tygodniach było powodem poważnych niepokojów. Poniedziałkowe wybory traktowane są jako "modelowe" - od ich przebiegu i wyników zależeć ma powołanie podobnych zgromadzeń i przeprowadzenie elekcji w innych miastach Iraku.
Komentując mosulskie wybory, rzeczniczka armii USA mjr Charmaine Means powiedziała, iż miasto to zostało wybrane na tego rodzaju eksperyment wyborczy, ponieważ mimo poważnych niepokojów i chaosu, jakie nastąpiły tu po obaleniu dawnych władz, w tym właśnie regionie jako pierwszym przywrócono ład. W Mosulu m.in. zostały otwarte szkoły, działa system energetyczny.
Powołana w poniedziałek w Mosulu administracja będzie mieć tymczasowy charakter i działać będzie do czasu przeprowadzenia wyborów już w warunkach pełnej demokracji, co może zająć nawet do dwu lat - zastrzegły amerykańskie źródła, cytowane przez agencję Reutera. (mk)