Trwa ładowanie...
d3mm63r

Irak chce rozszerzyć zakres rozmów z ONZ

Irak dąży do rozszerzenia zakresu rozmów z ONZ poza sprawę powrotu inspektorów zbrojeń. Przedstawił listę 19 pytań do organizacji dotyczących m.in. amerykańskich gróźb wobec prezydenta Saddama Husajna.

d3mm63r
d3mm63r

Stany Zjednoczone skrytykowały irackie dążenia twierdząc, że niektóre pytania przypominają stawianie warunków zgody Iraku na powrót inspektorów.

Irak zapytał m.in., czy groźby USA obalenia Husajna nie były złamaniem prawa międzynarodowego, czy brytyjscy i amerykańscy "szpiedzy" wejdą w skład misji inspektorów, jak długo inspektorzy zostaną w Iraku oraz czy kraj ten otrzyma odszkodowanie za szkody wyrządzone przez amerykańskie i brytyjskie bombardowania w pobliżu stref zakazu lotów.

Pytania nie wykluczają zgody Bagdadu na powrót misji, jednak sugerują, że Irak chce, aby czas inspekcji był ograniczony i aby zakończyła się ona poświadczeniem, że państwo to nie posiada broni masowego zniszczenia - co jest głównym warunkiem zniesienia międzynarodowych sankcji przeciw Irakowi. Jednak Zachód odrzuca zgodę na jakiekolwiek warunki, stawiane przez Irak i domaga się pełnego dostępu inspektorów do miejsc gromadzenia broni.

Irak chce odpowiedzi, czy "zagwarantowana" zostanie likwidacja stref zakazu lotów oraz czy Bagdad otrzyma odszkodowanie za zniszczenie infrastruktury gospodarczej, edukacyjnej i pozostałych.

d3mm63r

ONZ-owscy inspektorzy zbrojeń opuścili Irak w przeddzień amerykańsko-brytyjskiego nalotu na ten kraj w grudniu 1998 r., który był karą za brak współpracy Bagdadu z misją. Irak nie zgodził się na powrót inspektorów, którzy mają stwierdzić, czy kraj nie gromadzi broni masowego zniszczenia. Rozbrojenie Iraku jest kluczowym warunkiem zniesienia międzynarodowych sankcji, nałożonych 11 lat temu po wojnie w Zatoce Perskiej.(aka)

d3mm63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mm63r
Więcej tematów