Iracka telewizja jednak działa
(aktualizacja: 10.30)
26.03.2003 | aktual.: 26.03.2003 11:02
Iracka telewizja państwowa wznowiła nadawanie trzy godziny po ataku na Bagdad, podczas którego - jak informowały amerykańskie źródła wojskowe - zostały zaatakowane i zniszczone budynki telewizyjne. Dwie godziny później zaczął również nadawać kanał satelitarny. Tym samym nie potwierdziły się amerykańskie informacje o zniszczeniu irackiego centrum medialnego.
Korespondent agencji Reutera w Bagdadzie powiedział, że kanał telewizyjny, który nie nadaje w nocy, a nad ranem został wyłączony na czas bombardowań, rozpoczął o godzinie 7.00 naszego czasu program, w którym czytano wersety z Koranu. Iracki międzynarodowy kanał satelitarny, który również przerwał nadawanie w czasie nalotu na Bagdad wciąż nie działa.
W środę przed świtem wojska amerykańskie i brytyjskie dokonały ataku rakietowego i lotniczego na telewizję iracką, główną centralę łączności i system łączności satelitarnej w Bagdadzie - powiedział przedstawiciel Pentagonu. Według informatora, wskutek ataku reżim iracki został pozbawiony zdolności dowodzenia i kontroli. Okazało się jednak, że atak nie był w pełni skuteczny.
Zdaniem amerykańskich mediów, do próby zniszczenia nadajników telewizyjnych i systemów łączności mógł zostać po raz pierwszy wykorzystany nowy rodzaj broni. Chodzi o eksperymentalny ładunek elektromagnetyczny o dużej mocy, który miał sparaliżować wszystkie systemy elektroniczne telewizji i centrum łączności irackich władz.
Od kilku dni mówiło sie o konieczności zbombardowania nadajników irackiej telewizji. Od początku wojny telewizja i radio działały w Iraku. Kilka razy wystąpili w nich Saddam Husajn i inni przedstawiciele irackiego kierownictwa. W telewizji pokazano też amerykańskich żołnierzy schwytanych przez Irakijczyków. Te zdjęcia zostały skrytykowane przez Waszyngton.(ck)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.