Trwa ładowanie...

IPN zbada amerykańskie archiwum Kiszczaka. Ruszyło śledztwo

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zbada zbiór dokumentów, który do amerykańskiego Uniwersytetu Hoovera przekazali Czesław i Maria Kiszczakowie. Przedstawiciele Instytutu twierdzą, że dokumenty mogły trafić tam bezprawnie.

IPN zbada amerykańskie archiwum Kiszczaka. Ruszyło śledztwoŹródło: East News
d1ho7fa
d1ho7fa

- W oparciu o doniesienia medialne nie sposób rozstrzygnąć, jakie dokładnie dokumenty, z omawianego zakresu, znajdują się w Archiwum Instytutu Hoovera, ani też w jakim czasie i przez kogo poszczególne dokumenty zostały przekazane – powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prokurator Robert Janicki z pionu śledczego IPN.

Instytut zamierza dowiedzieć się, jakie dokumenty i w jakim czasie przekazali za ocean Czesław Kiszczak oraz jego żona Maria. IPN chce również sprawdzić, czy w archiwum kalifornijskiego uniwersytetu znajdują się inne dokumenty sporządzone przez funkcjonariuszy państwa PRL.

Jak informuje prok. Janecki, specjaliści z IPN przeprowadzą w Archiwum Instytutu Hoovera kwerendę w celu ustalenia, jakie dokumenty podlegające obowiązkowemu przekazaniu do zasobu archiwalnego Instytutu znajdują się w archiwum uniwersytetu. Śledczy zapowiada również przesłuchania świadków oraz "inne czynności" w celu wyjaśnienia sprawy.

Zobacz także: Gowin o pogłoskach ws. Macierewicza: absolutnie nieprawdziwe

O "Kiszczak Papers" media informowały w grudniu ub. roku. Opublikowano m.in. listy Czesława Kiszczaka do Lecha Wałęsy, Lecha Kaczyńskiego i Adama Michnika. Kiszczak poruszał w nich m.in. kwestię lustracji i przeszłości Wałęsy. Były szef MSW przesyłał również swoim korespondentom zdjęcia, w tym fotografie z negocjacji w Magdalence.

Źródło: "Nasz Dziennik"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj