Internet Obywatelski po raz trzeci
(inf. własna)
Praktyczne aspekty wprowadzenia podpisu elektronicznego oraz telepraca były tematami III Forum Internetu Obywatelskiego, które odbyło się we wtorek jako jedna z imprez towarzyszących targom KOMPUTER EXPO 2002.
Podpisanie ustawy o podpisie elektronicznym, to dopiero początek drogi - stwierdzili uczestnicy Forum. Jak podkreślił Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, aby nowoczesne technologie były przydatne obywatelowi, aby spełnił się sen o załatwieniu formalności urzędowych przez Internet, potrzebne są jeszcze zmiany w dziedzinie legislacji, jak również nowe praktyki działania administracji.
Dzięki Internetowi administracja może zbliżyć się do obywatela - mówił Jerzy Michna, dyrektor departamentu Rozwoju Informatyki i Systemów Rejestrów Państwowych MSWiA. Uczestnicy Forum podkreślali, że jednym z trudniejszych aspektów wprowadzania najnowszych technologii jest zmiana sposobu myślenia. Komputeryzacja ma nie tylko usprawnić pracę urzędów, ale przede wszystkim ułatwiać życie obywatelowi.
Internauci najczęściej zgłaszają chęć składania PIT-ów oraz głosowania przez Internet. Już podczas ostatnich wyborów parlamentarnych Państwowa Komisja Wyborcza prezentowała na bieżąco wyniki głosowania na stronach WWW - mówił Andrzej Florczyk z Krajowego Biura Wyborczego. Jednak przed nami jeszcze długa droga nim będziemy mogli zagłosować przez globalną sieć.
W obawie przed niedostatecznie szybkim wprowadzaniem zmian legislacyjnych, umożliwiających obywatelom korzystanie z podpisu elektronicznego, uczestnicy Forum wystosowali apel do Rządu RP oraz Sejmu i Senatu. Bez tych zmian internauci nie będą mogli korzystać z e-podpisu tak szybko, jakby tego chcieli.
Innym aspektem wykorzystania Internetu w życiu obywateli jest telepraca. Zwracano uwagę, że komputer ułatwia pracę osobom sprawnym, a umożliwia ją osobom niepełnosprawnym. Jak stwierdził Krzysztof Markiewicz z Inicjatywy Internet dla Niepełnosprawnych, powinniśmy się wstydzić, iż w dobie społeczeństwa informacyjnego nie jest wykorzystywany potencjał osób niepełnosprawnych , które niejednokrotnie mają odpowiedni sprzęt i wysokie kwalifikacje.
Telepraca daje także możliwości zatrudnienia osobom nie mieszkającym w wielkich aglomeracjach, pozwala zmniejszać koszty wynajmowania dużego biura oraz czas spędzony w drodze do pracy.
O to, by kadry zarządzające nie bały się telepracy zaapelował Marek Piasecki z Fundacji Fuga Mundi. Uczestnicy Forum podkreślili potrzebę publicznej debaty na temat telepracy, która nie tylko pozwoliłaby na uwydatnienie jej możliwości, ale także pomogła ominąć zagrożenia. Do propagowania telepracy powinni się więc włączyć nie tylko rządzący, wprowadzając odpowiednie zmiany w prawie, ale także pracodawcy.
Podczas Forum wręczony został tytuł Internetowego Obywatela Roku. Wyróżniono nim Piotra "Vagla" Wagowskiego za _ istotny wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce_. "Obywatel Roku" prowadzi od 1997 roku internetowy serwis autorski na temat związków prawa z globalną siecią. Zauważone zostały także działania Iwony Żuk-Magierskiej, za działalność edukacyjną i popularyzującą Internet (program "Cyberskills") oraz Marcina Wojtalika, za pomysł wykorzystania Internetu w działaniach Polskiej Akcji Humanitarnej (akcja Pajacyk).
Po raz kolejny podczas Forum Obywatelskiego została także przedstawiona lista dokumentów urzędowych, które, zdaniem internautów, powinny jak najszybciej pojawić się w globalnej sieci.
Forum Internet Obywatelski jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2001 r. Wówczas w Sejmie RP odbyły się dwa spotkania, w których wzięło udział blisko 600 osób. Podczas tych spotkań dyskutowano o roli Internetu w relacjach obywatel - władza, urząd. Dyskutowano także o roli rządu w budowie społeczeństwa informacyjnego.(reb)