Internauci pokazali, co sądzą o relacjach państwa z Kościołem. Miażdżący wynik

Zdecydowana większość Polaków nie jest zadowolona z obecnych relacji Kościoła i państwa - wynika z sondy przeprowadzonej przez Wirtualną Polskę.

Internauci pokazali, co sądzą o relacjach państwa z Kościołem. Miażdżący wynik
Źródło zdjęć: © AFP | THOMAS COEX
Jakub Kłoszewski

Pytanie zadaliśmy w dniu 19. rocznicy wejścia w życie konkordatu między Stolicą Apostolską a Polską. Brzmiało ono: "Czy jesteś zadowolony z obecnego rozdziału Kościoła od państwa?" W sondzie wzięło udział ponad 29 tys. użytkowników. Blisko 80 proc. odpowiedziało "Nie". Obecne relacje satysfakcjonują ok. 17 proc. głosujących.

"Kościół to ludzie - rozdzielanie ludzi od państwa to głupota, a jej efekty widzimy na Zachodzie, gdzie wiara umiera i wszystko się rozpada" - czytamy w jednym z komentarzy.

"W Polsce (od dnia chrztu) istnieje powiązanie między Kościołem a państwem. Jeśli to zmienimy znikniemy znowu na kilkadziesiąt lat albo na zawsze. Tak jak już niedługo zachodnia Europa zamieni się w kalifat. Jeszcze kilkanaście lat i młodzi islamiści przejmą władzę w majestacie demokratycznych wyborów i będzie po Unii Europejskiej. To nieuniknione jak odwilż po śnieżycy. Chyba, że znowu ludzie wrócą do chrześcijańskich korzeni, ale jakoś w to nie wierzę" - pisze inny z komentatorów.

Większość użytkowników zarzuca jednak, że w Polsce po prostu nie ma rozdziału Kościoła i państwa. "Kler wciąż ingeruje w politykę" - oceniają internauci. "Wszyscy, nawet katolicy w Polsce widzą, że Kościół stał się instytucją zarabiającą na pieniądzach Polaków, podlizuje się każdemu rządowi, żeby jak najwięcej pieniędzy dostać od Polaków na ziemie, na kościoły i ich remonty" - pisze inny z użytkowników.

Czym jest konkordat? ###

Konkordat normuje stosunki między władzą świecką i kościelną w danym państwie i określa zakres kompetencji obu stron. Zgodnie z umową podstawą tych stosunków ma być niezależność i autonomia. W dokumencie, który wszedł w życie 19 lat temu Polska zgadza się m.in. na finansowanie nauki religii w szkołach, udzielanie dotacji uczelniom katolicki i utrzymywanie kapelanów w szpitalach w wojsku i innych służbach mundurowych. Konkordat zagwarantował też Kościołowi katolickiemu swobodę w prowadzeniu zbiórek pieniędzy.

Według wyliczeń serwisu money.pl rocznie Polska wydaje na nauczanie religii w szkołach ok. 1,15 mld złotych, a na dotacje do kościelnych uczelni wyższych ok. 520 mln złotych.

19 lat konkordatu ###

Negocjacje pomiędzy rządem a delegacją Stolicy Apostolskiej rozpoczęły się w lutym 1993 r. Zespołowi rządowemu przewodniczył ówczesny minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, zaś kościelnemu - ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Już w lipcu 1993 r. umowa konkordatowa została podpisana. Jednak jej ratyfikacji przeszkodziło wotum nieufności dla rządu Hanny Suchockiej.

Po zwycięstwie koalicji SLD-PSL rozgorzała dyskusja nad konkordatem. Rząd domagał się wpisania do tej umowy deklaracji interpretacyjnej, wyjaśniającej postanowienia umowy. Watykan na to się nie zgodził. Twierdził bowiem, że konkordat jest wystarczająco jasny. Posłowie SLD chcieli wcześniejszego uchwalenia ustaw dostosowujących polskie prawo do konkordatu.

Konkordat został ratyfikowany dopiero w 1998 za rządów AWS.

Po wyborach z 1997 roku do Sejmu trafił projekt ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikowania konkordatu, a w dwa miesiące później ustawa została przyjęta. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikował konkordat 23 lutego 1998 roku. W tym samym dniu na dokumencie podpis złożył papież Jan Paweł II.

Miesiąc później - 25 marca - odbyła się w Watykanie wymiana dokumentów ratyfikacyjnych między Polską a Stolicą Apostolską. Konkordat wszedł w życie 25 kwietnia.

Nie tylko Polska ###

Umowy ze Stolicą Apostolską mają obecnie m.in.: Węgry, Chorwacja, Estonia, Litwa, Słowacja, Łotwa, Słowenia, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kazachstan, niektóre landy niemieckie, Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, a także Izrael i Brazylia.

Źródło: Wirtualna Polska, PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1099)