Inteligencja wyssana z mlekiem matki
Będzie z niego geniusz? (AFP)
Dzieci, których matki karmią je piersią, są
na ogół inteligentniejsze niż dzieci karmione z butelki, przy czym
na kształtowanie inteligencji dodatnio wpływa też długość
tradycyjnego karmienia - wynika z badań, wyniki których opublikowano w środę w "Journal of
American Medical Association".
Dzieci karmione piersią np. przez dziewięć miesięcy, wyrastają na osoby bardziej inteligentne niż te, których matki karmiły je w ten sposób tylko przez miesiąc.
Obiektem badań, przeprowadzonych przez naukowców Kinsey Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction, było ponad 3000 mężczyzn i kobiet ze stolicy Danii Kopenhagi urodzonych w latach 1959-1961.
Ci spośród nich, których matki karmili piersią, zanotowali lepsze rezultaty w testach na inteligencję niż ci, których karmiono mlekiem i odżywkami z butelki. Testy przeprowadzono w latach 80., kiedy badani mieli po dwadzieścia kilka lat.
Wcześniejsze badania wskazywały już na związek inteligencji ze sposobem karmienia w wieku niemowlęcym, ale żadne dotąd nie zajmowały się wpływem karmienia na inteligencję osób dorosłych. W poprzednich badaniach nie stwierdzono także, czy zależność inteligencji od karmienia nie jest pozorna, tzn. czy np. osobnicy bardziej inteligentni nie byli takimi w rezultacie nie karmienia piersią, lecz faktu, że ich matki same były inteligentniejsze, lepiej wykształcone i zamożniejsze. Takie właśnie w USA częściej karmią piersią niż kobiety mniej wykształcone i uboższe.
Badania ogłoszone w środę wyeliminowały jednak wpływ tych dodatkowych czynników.
Naukowcy przypuszczają, że przyczyną pobudzania rozwoju inteligencji u karmionych piersią mogą być zawarte w naturalnym mleku matki dwa składniki chemiczne: docosahexaenoic acid (DHA) oraz arachidonic acid (ARA), nieobecne w mleku sztucznym.
Niektórzy uczeni wysunęli też hipotezę, że istotny jest bliski fizyczny kontakt niemowlęcia z matką w czasie karmienia piersią, który może pobudzać rozwój psycho-intelektualny dziecka.(ck)