Intelektualiści: myśl papieska musi być wdrażana w życie
Dzielmy się miłością - pod takim hasłem 14 października będzie obchodzony po raz pierwszy w Polsce "Dzień Papieski". W związku z tym intelektualiści i ludzie kultury zwrócili się w poniedziałek z apelem do wszystkich Polaków, aby myśl papieską Jana Pawła II, jego przesłanie i troskę o człowieka przenieśli na płaszczyznę konkretnych i praktycznych działań.
Ustanowiony przez polskich biskupów i po raz pierwszy obchodzony w dniu 14 października "Dzień Papieski" ma stać się doroczną okazją o wspólnotowej refleksji nad trwającą "po wszystkie dni, aż do skończenia świata" tajemnicę misji następcy św. Piotra.
W tym roku "Dzień Papieski" będzie poświęcony refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II, pontyfikatem określanym często jako "pontyfikat przełomów". Jaki wpływ wywarł ten pontyfikat na kształtowanie się duchowego oblicza świata? Czy świadectwo papieża - Polaka - przyniosło duchowe przebudzenie po epoce totalitaryzmów i laicyzacji wieku XX? W jakiej mierze masowe spotkania młodych z Ojcem Świętym kształtują te pokolenia od których będzie zależało oblicze ziemi w nowym tysiącleciu? - czytamy w apelu.
Apel podpisali m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prof. Tomasz Strzembosz, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar i Anna Nehrebecka. (aso)