Trwa ładowanie...
d21etel
d21etel
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Incydenty podczas marszu w Niemczech przeciwko G7

Pojedyncze zatargi z policją zakłóciły marsz przez Garmisch-Partenkirchen kilku tysięcy przeciwników szczytu G7 w Elmau w bawarskich Alpach, gdzie od niedzieli będą obradować przywódcy siedmiu najbardziej wpływowych państw Zachodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21etel

Pomimo apeli organizatorów o spokój grupki ubranych na czarno ekstremistów prowokowały potyczki z policjantami, eskortującymi maszerujących przez alpejski kurort demonstrantów.

Jak twierdzi policja, awanturnicy użyli gaśnicy pianowej przeciwko funkcjonariuszom i zaatakowali ich drzewcem od transparentu. Siły porządkowe użyły pałek i gazu łzawiącego. Podczas przepychanek w kierunku policjantów rzucono butelkę i dwie świece dymne - podała agencja dpa. Organizatorzy obarczyli policję odpowiedzialnością za incydent. Jak poinformowali, kilku uczestników marszu doznało obrażeń w wyniku interwencji.

Demonstranci skandowali podczas marszu hasła przeciwko uczestnikom szczytu G7 oraz przeciwko umowie handlowej UE z USA (TTIP).

d21etel

"Nie sprzedawajcie demokracji", "Powstrzymać TTIP" i "Do walki z kapitalizmem, rasizmem i wojną" - głosiły hasła na transparentach. Uczestnicy nawoływali do blokad dróg dojazdowych do zamku Elmau, gdzie w niedzielę rozpocznie się szczyt G7.

Organizator protestu, szeroki sojusz organizacji "Stop G7 Elmau", uważa, że G7 jest samozwańczym i niedemokratycznym gremium, które nie jest w stanie rozwiązać problemów świata - głodu, nadciągającej katastrofy klimatycznej czy problemu uchodźców. Zdaniem antyglobalistów szefowie krajów spełniają polecenia wydawane im przez międzynarodowy kapitał.

Według policji w marszu uczestniczyło 3,6 tys. osób, według organizatorów było ich 5 tys. Początkowo zapowiadano udział 10 tys. uczestników. Część z nich przebrała się w kolorowe kostiumy i peruki. Końcowy wiec nie odbył się ze względu na burzę gradową.

Oddalone o 8 km w linii prostej od Elmau Garmisch-Partenkirchen jest główną bazą przeciwników G7. Na łąkach w pobliżu kurortu, będącego ośrodkiem sportów zimowych, powstało miasteczko protestujących. W namiotach i prowizorycznych domkach mieszka ok. 1000 osób.

d21etel

Władze obawiały się zamieszek sprowokowanych przez niemieckich i zagranicznych lewaków. Wielu mieszkańców w obawie przed starciami zabarykadowało się w domach, chroniąc okna zaporami z desek. Ozdobione freskami fasady zabytkowych domów przykryte zostały plandekami.

Protesty mają trwać do zakończenia szczytu w poniedziałek. Sąd w Monachium zezwolił grupie 50 osób na demonstrację w pobliżu zamku Elmau w takiej odległości, by uczestnicy obrad mogli widzieć i słyszeć protestujących. Rzecznik "Stop G7" Benjamin Russ uznał takie ograniczenie prawa do demonstracji za niedopuszczalne. "Wszyscy chcemy do Elmau" - powiedział.

Porządku podczas szczytu G7 będzie strzegło 22 tys. policjantów.

Późnym popołudniem do Elmau przybył pierwszy uczestnik spotkania - premier Japonii Shinzo Abe. Oprócz niego w szczycie wezmą udział prezydent USA Barack Obama, premierzy - Kanady Stephen Harper, Wielkiej Brytanii David Cameron, Włoch Matteo Renzi oraz prezydent Francji Francois Hollande. Rolę gospodarza pełni kanclerz Niemiec Angela Merkel.

d21etel

Podziel się opinią

Share

d21etel

d21etel
Więcej tematów