Kara za wlot do Polski? Służby zatrzymały pilotów
Piloci białoruskich śmigłowców, którzy przekroczyli granicę z Polską, zostali zatrzymani przez siły bezpieczeństwa Łukaszenki - podają niezależne białoruskie kanały. Mińsk wciął zaprzecza, że doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Polski.
03.08.2023 | aktual.: 03.08.2023 15:19
Śmigłowce Mi-8 i Mi-24 Sił Powietrznych Białorusi, które we wtorek wleciały nad Białowieżę w trakcie patrolowania granicy, wróciły na wojskowe lotnisko Maczuliszcze pod Mińskiem. Jak podaje kanał Biełaruski Hajun, piloci zostali zatrzymani na miejscu przez służby bezpieczeństwa.
Helikoptery przy granicy z Polską miały na celu chronienie Alaksandra Łukaszenki, który przebywa w prezydenckiej rezydencji w Wiskuli. Z Maczuliszczy wysłano dwa zastępcze śmigłowce, by wspierały dyktatora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mińsk zaprzecza incydentowi na granicy
Przypomnijmy, że resort obrony Białorusi zaprzecza, że doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Polski przez śmigłowce Sił Powietrznych.
"Oskarżenia o naruszenie polskiej granicy przez śmigłowce Mi-24 i Mi-8 białoruskich Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Powietrznej są naciągane i zostały wysunięte przez polskie kierownictwo wojskowe i polityczne w celu uzasadnienia ponownego gromadzenia sił i środków w pobliżu granicy z Białorusią" - wskazano w komunikacie władz w Mińsku cytowanym przez agencję BelTA.
"Ministerstwo Obrony Białorusi traktuje ten raport (polskiego MON - red.), który nie znajduje potwierdzenia w obiektywnych danych kontrolnych ze strony polskiej, w stylu 'jedna babcia tak powiedziała' i zauważa, że nie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej przez śmigłowce Mi-24 i Mi-8" - dodano w komunikacie.
Sprzeczne komunikaty polskiego dowództwa
We wtorek przed godz. 9 pojawiły się informacje o białoruskich śmigłowcach widzianych nad Białowieżą w województwie podlaskim. Wojsko początkowo przekonywało, że nie doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.
Ministerstwo Obrony Narodowej następnie wydało komunikat, w którym potwierdziło, że doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej "przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy".
"O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej" - podkreślał MON.
Czytaj więcej: