Inauguracja Sejmu IV kadencji
(inf. własna)
19.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczpospolitej Polskiej - takie ślubowanie składają w piątek posłowie podczas I posiedzenia Sejmu IV kadencji.
W Sejmie zasiada: 216 posłów SLD-UP, 65 Platformy Obywatelskiej, 53 Samoobrony, 44 Prawa i Sprawiedliwości, 42 Polskiego Stronnictwa Ludowego, 38 Ligi Polskich Rodzin oraz 2 Mniejszości Niemieckiej.
Pierwsze posiedzenie Sejmu IV kadencji, z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, rozpoczęło się o godz. 11.00. Po zakończeniu pierwszej części obrad - prezydent przyjmie dymisję Rady Ministrów oraz wręczy członkom rządu akty odwołania i powierzenia dalszego sprawowania obowiązków do czasu powołania nowego rządu.
Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IV kadencji wybrani zostaną: marszałek, wicemarszałkowie, sekretarze Sejmu. Izba zostanie ukonstytuowana. Sejm na pierwszym posiedzeniu wybierze również nowy Trybunał Stanu, do czego zobowiązuje konstytucja, znowelizuje regulamin Sejmu, ustali liczbę komisji, zatwierdzi także ich skład.
Rolę marszałka seniora, który na początku poprowadzi obrady, prezydent Aleksander Kwaśniewski powierzył Aleksandrowi Małachowskiemu (UP). Pełnił on już tę funkcję podczas II kadencji Sejmu.
Marszałek senior wraz z powołanymi przez siebie pięcioma sekretarzami przeprowadzi ślubowanie poselskie. Dopiero po jego złożeniu nowo wybrani posłowie zyskują pełnię swych praw.
Następnie Aleksander Małachowski pokieruje wyborem marszałka i wicemarszałków. Wybór wicemarszałków poprzedzi uchwała Sejmu o ich liczbie. Prawdopodobnie będzie ich czterech.
Sekretarzy Sejmu będzie najprawdopodobniej będzie dwudziestu, nad powołaniem których głosuje się łącznie.
W pierwszym dniu posiedzenia Sejmu rozstrzygnie się też sprawa dymisji rządu i powołania nowego gabinetu. Dymisja rządu Jerzego Buzka jest warunkiem powołania nowego gabinetu. Nowy rząd zostanie powołany przez prezydenta jeszcze w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu.
Planuje się, że na swym pierwszym posiedzeniu Sejm dokona też nowelizacji regulaminu pozwalającej na zmniejszenie liczby komisji sejmowych z 28 do 25 i przywrócenie zlikwidowanej w ubiegłej kadencji Komisji Ustawodawczej.
Pierwsze posiedzenie Sejmu, m.in. ze względu na procedurę wyboru Trybunału Stanu, przeciągnie się prawdopodobnie na najbliższy wtorek i środę.
Po południu prezydent Kwaśniewski powoła prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami rządu oraz odbierze od nich przysięgę. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00.
W piątek rano Prymas Polski kard. Józef Glemp celebrował w stołecznej Archikatedrze uroczystą Mszę św. w intencji nowych parlamentarzystów. Z udziałem ok. 200 posłów i senatorów w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela bp Piotr Jarecki odprawił w piątek mszę w intencji parlamentarzystów przed inauguracją IV kadencji Sejmu.
Agnieszka Starewicz (WP)
Michał Zatyka (WP)
Zobacz także:
* Sejm
Senat
PKW
w WP - Kto kim w nowym rządzie?
w WP - Posłowie otrzymali zaświadczenia*