Trwa ładowanie...
di1btar
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Inauguracja kampanii kandydatki SLD na prezydenta Magdaleny Ogórek

SLD zainauguruje w sobotę kampanię wyborczą swej kandydatki na prezydenta Magdaleny Ogórek. Na inauguracji obok niej wystąpią także młodzi samorządowcy związani z Sojuszem, w tym prezydenci miast. Nie rozstrzygnięto jeszcze, czy głos zabierze lider SLD Leszek Miller.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek
Kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
di1btar

Inauguracja kampanii Magdaleny Ogórek odbędzie się w Ożarowie Mazowieckim. Według rzecznika kampanii Tomasza Kality wystąpienia kandydatki SLD wysłucha nawet do tysiąca osób. Głos mają zabrać także młodzi samorządowcy Sojuszu, którzy - jak mówił Kalita - "uzyskali wysokie stanowiska w samorządzie".

- Nie chcę zdradzać nazwisk, to jest tajemnica sztabu, ale będą to młodzi prezydenci, którzy są symbolem zmiany w samorządzie, którzy rok temu startowali i zaczynali praktycznie od zera w trakcie wyborów samorządowych, a uzyskali najwyższe funkcje - funkcje prezydentów w samorządzie. Oni są symbolem zmiany pokoleniowej. Chcemy, by pani Magdalena Ogórek powtórzyła ich drogę i dokonała zmiany warty w Pałacu Prezydenckim - zaznaczył rzecznik kampanii.

Według niego jeszcze ostatecznie nie jest rozstrzygnięte, czy głos zabierze lider Sojuszu Leszek Miller. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział tylko, że szef SLD będzie obecny na inauguracji.

di1btar

Hasłem towarzyszącym inauguracji kampanii kandydatki SLD będzie "Polska od nowa". - To jest propozycja kandydatki. Zgodnie z jej przesłaniem Polskę trzeba opowiedzieć od nowa, trzeba zdefiniować problemy w Polsce od nowa i zbudować nową politykę w Polskę - podkreślił Kalita.

Ogórek w internecie: jestem dla Was cały czas

Magdalena Ogórek zainaugurowała już w internecie kontakt z wyborcami. W poniedziałek na swoim profilu na portalu społecznościowym napisała: "Jestem dla Was cały czas. Zapraszam, byście pisali o każdym problemie, jaki chcecie, bym podjęła jako Prezydent. Czekam na Was. Jestem dla Was. Piszcie! Piszcie w komentarzach do tej notatki".

Potem zapewniła, że czyta wszystkie komentarze. Podziękowała za zaufanie i za dzielenie się z nią problemami. "Część z nich poruszę w sobotę, w moim wystąpieniu inaugurującym kampanię. Pozostałe kwestie będę podejmowała podczas kampanii lub, jeśli mnie wybierzecie, jako Wasz Prezydent" - napisała Magdalena Ogórek.

di1btar

Ogórek symbolem odrodzenia lewicy

O tym, że to właśnie Magdalena Ogórek będzie kandydatką SLD w wyborach prezydenckich poinformował 9 stycznia Leszek Miller. Kandydatura ta wywołała zróżnicowane komentarze wśród polityków i komentatorów sceny politycznej - w ocenach tej decyzji SLD padało np. słowo "eksperyment", bo zwracano uwagę na brak doświadczenia politycznego kandydatki. Krytycznie przez niektórych przyjmowany był także fakt, że przedstawiono kandydaturę Ogórek w dniu, w którym zmarł b. premier, polityk SLD Józef Oleksy. Sposób prezentacji kandydatki był też wymieniany wśród powodów, dla których UP zerwała polityczną współpracę z SLD.

Leszek Miller mówił wówczas, że "człowiek lewicy umiera, ale lewica nie umiera, odradza się ciągle na nowo", a symbolem tego odrodzenia jest - według niego - właśnie Magdalena Ogórek.

Szef SLD zapewniał prezentując kandydatkę, że "jest symbolem zmiany, także pokoleniowej, symbolem otwarcia polskiej polityki na młode europejskie pokolenie Polek i Polaków, jest symbolem zgody narodowej, nie jest przedstawicielem czy szefem żadnego z walczących w Polsce plemion czy partii politycznych" - podkreślał też, że jest ona bezpartyjna.

Sama Ogórek w dniu prezentacji swej kandydatury powiedziała, że jest zaszczycona rekomendacją władz SLD. Oświadczyła, że chce być kandydatką całej polskiej lewicy i zamierza o to zabiegać. Wskazywała też, że nigdy nie należała do żadnej partii politycznej. Zapowiedziała, że swój przekaz będzie kierować m.in. do młodzieży i przedsiębiorców.

di1btar

Program

Następnie kandydatka SLD wystąpiła publicznie tydzień później. W oświadczeniu wygłoszonym w jednej z sejmowych sal zaprezentowała swoje programowe pomysły, m.in. powołanie komisji kodyfikacyjnej, by "napisać prawo od nowa", obniżenie podatków, zorganizowanie rodzaju Gwardii Narodowej, pomoc dla młodych przedsiębiorców, dofinansowanie wywiadu i "przeorientowanie" dyplomacji.

Według niedawnych doniesień medialnych Ogórek ma pojechać razem z szefem SLD na spotkanie liderów europejskiej lewicy, które odbędzie się 20 lutego w Madrycie. Kalita powiedział, że kandydatka SLD na prezydenta otrzymała zaproszenie, ale nie rozstrzygnęła jeszcze, czy pojedzie. - Na razie skupiamy się na inauguracji kampanii wyborczej - zaznaczył.

di1btar

Dodał przy tym, że "jest taki zwyczaj, że kandydat na prezydenta czy kandydat na znaczące funkcje w europejskiej lewicy w trakcie kampanii wyborczej bierze udział w ważnych spotkaniach, które odbywają się też w Brukseli czy innych miejscach". Rzecznik kampanii kandydatki SLD dodał, że jest ona "traktowana przez europejską lewicę jako symbol zmian pokoleniowych w Europie".

Magdalena Ogórek (ur. 1979) to doktor nauk humanistycznych, historyk Kościoła, komentatorka telewizyjna, w przeszłości była szefową gabinetu ówczesnego lidera SLD Grzegorza Napieralskiego. W 2011 r. bez powodzenia startowała w wyborach parlamentarnych z list SLD w Rybniku.

W wyborach prezydenckich zamierzają wystartować także m.in.: urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin Mikke (ugrupowanie KORWiN), Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Jacek Wilk (KNP), Waldemar Deska (Partia Libertariańska).

Kampania wyborcza ruszyła formalnie w zeszłą sobotę. Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja.

di1btar

Podziel się opinią

Share

di1btar

di1btar
Więcej tematów