Immunitet Romanowskiego. Bodnar złożył wniosek

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie to uprawnienie nie pozwoliło na aresztowanie byłego wiceministra sprawiedliwości.

Adam Bodnar
Adam Bodnar
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Olkusnik
Adam Zygiel

29.09.2024 17:40

"Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował dziś do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Najbliższa sesja ZPRE rozpoczyna się jutro" - poinformowała Prokuratura Krajowa na portalu X.

Wcześniej o tym, że wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiego wpłynął już do Zgromadzenia Parlamentarnego RE informował jego deputowany, poseł KO Konrad Frysztak. Zapowiedział, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieudane aresztowanie Romanowskiego

16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt Romanowskiego - polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa MS ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie, jednak 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Wówczas rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak zapowiedział, że w najbliższych dniach prokuratura wystąpi z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu posła Romanowskiego.

Specjalna procedura

Przewodniczący ZPRE Theodoros Rousopoulos wcześniej skierował pismo do polskich organów, w którym informował, że "immunitet nie jest przywilejem", ale "nikt też nie może go ignorować". Tłumaczył, że polscy śledczy muszą złożyć wniosek do szefa ZPRE, a następnie uruchomiona może być procedura uchylenia immunitetu.

Wniosek następnie ocenić ma komisja, która sprawdzi, czy postępowanie sądowe wszczęte przeciwko deputowanemu nie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu Zgromadzenia Parlamentarnego oraz czy wniosek nie jest inspirowany innymi powodami niż wymierzenie sprawiedliwości.

Rousopoulos zapowiadał, że decyzja może zapaść 30 września.

Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, zarzuca Romanowskiemu, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty wobec polityka obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.

Czytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1328)